
Badania przed ciążą
Zanim zajdziesz w ciążę
Jeżeli decyzja o zajściu w ciążę jest planowana, warto się do niej odpowiednio przygotować. Przed ciążą zadbaj o swoją aktywność fizyczną oraz zdrową i pełnowartościową dietę.
Ćwiczenia fizyczne pozwolą uniknąć bólów mięśniowych, skrzywień kręgosłupa, a także dolegliwości stawowych. Regularna gimnastyka z pewnością usprawni też poród. Spacery i marsze na świeżym powietrzu, biegi, pływanie, a także jazda na rowerze wzmocnią mięśnie.
Zwróć też uwagę na to, co jesz. Właściwa dieta – wzbogacona w kwas foliowy (który należy zażywać przez 3 – 4 miesiące przed poczęciem dziecka) zmniejsza ryzyko pojawienia się wad układu nerwowego dziecka. Kwas foliowy zawarty jest między innymi w warzywach zielonolistnych, wątróbce cielęcej, fasoli, soczewicy i owocach. Oprócz kwasu foliowego kobieta planująca ciążę powinna zadbać o dostateczną ilość witamin i minerałów: wapń, który jest niezbędny do tworzenia tkanki kostnej (występuje w mleku oraz jego przetworach, rybach, orzechach, soi oraz roślinach strączkowych), białko, które jest budulcem komórek i tkanek organizmu (występuje w mięsie, drobiu rybach, jajach, produktach mlecznych i orzechach). Oprócz tego, dieta powinna uwzględniać spożycie pełnoziarnistego pieczywa, makaronów, ryżu, oleju i wody (najlepiej niegazowanej ok.1,5 litra dziennie). Planując ciążę należy ograniczyć spożycie cukru. Lekarz może również zalecić przyjmowanie dodatkowych witamin, zawierających pokaźną dawkę witamin z grupy B oraz żelaza.
Jeżeli starasz się o dziecko weź pod uwagę następujące rady:
- Ogranicz zażywanie ogólnodostępnych leków.
- Odwiedź stomatologa i wylecz zęby ponieważ próchnica może stać się źródłem zakażenia, które doprowadzi do infekcji u płodu i spowodować poród przedwczesny.
- Przestań palić i twój partner niech także rzuci palenie. Nikotyna może przyczynić się do bezpłodności lub jej ograniczenia.
- Unikaj miejsc, gdzie jesteś narażona na wdychanie dymu papierosowego.
- Nie pij alkoholu.
- Ogranicz spożycie kawy.
- Zredukuj stres – zrównoważ pracę i odpoczynek.
- Unikaj hałasu o dużym natężeniu.
- Unikaj kontaktu z kotami, dzięki temu ustrzeżesz się przed toksoplazmozą.
- Zadbaj o swojego partnera i jego dietę – niech to, co spożywa będzie wzbogacone tym wszystkim, co zaleca się spożywać kobiecie w ciąży.
Niezbędne minimum
Do niezbędnego minimum w zakresie przeprowadzenia badań przed ciążą należą najprostsze badania laboratoryjne takie jak morfologia krwi i badanie moczu. Dzięki morfologii krwi (najpowszechniejszemu badaniu), lekarz może określić ogólny stan zdrowia kobiety. We krwi można wykryć zapalenia, zatrucia oraz inne procesy i zmiany chorobowe zachodzące w organizmie.
W wynikach przeprowadzonego badania krwi można odczytać wartość RBC, czyli ilość krwinek czerwonych – definiująca zdolność przenoszenia tlenu, wartość WBC, czyli ilość białych krwinek – jeżeli jest zwiększona, zwraca uwagę na zakażenia, które występują w organizmie. Morfologia wykazuje również procentową zawartość krwinek w stosunku do pełnej krwi (hematokryty) oraz ilość płytek krwi, które uczestniczą w procesie krzepnięcia krwi.
Z kolei badanie moczu wykazuje niejednokrotnie potajemnie przebiegające choroby dróg moczowych i pęcherza moczowego, które muszą zostać wykluczone przed zajściem w ciążę.
W moczu można wykryć obecność krwi, białka, bilirubiny, glukozy i acetonu, (wskazujące na {text:soft-page-break} zakażenie układu moczowego lub cukrzycę), bakterii oraz innych form komórkowych, które mogą wskazywać np. na choroby nerek.
Badania przed ciążą
Niezbędne minimum nie gwarantuje wykluczenia wszystkich chorób – trzeba je uzupełnić badaniami ginekologicznymi:
- USG narządu rodnego, które wykryje wszelkie niezgodności w budowie i funkcjonowaniu narządów rodnych (USG może wykryć przyczynę niepłodności)
- USG piersi
- cytologia, czyli badanie informujące o zmianach nowotworowych, które mogą przerodzić się w nowotwór, np. nadżerkę
- badanie bakteriologiczne, czyli badanie sprawdzające czystość pochwy
- określenie poziomu hormonów płciowych, a także hormonów tarczycy w surowicy krwi
Pozostałe badania, które świadoma mam powinna przeprowadzić przed zajściem w ciążę:
- Badanie określające grupę krwi oraz współczynnik Rh zarówno twoj jak i twojego partnera. Badanie to jest dlatego ważné, ponieważ w przypadku, gdy kobieta ma współczynnik Rh-, a partner Rh-, może wystąpić konflikt serologiczny. Dochodzi do niego wtedy, gdy dziecko odziedziczy po ojcu dodatni współczynnik Rh. Problem ten, na ogół nie występuje w trakcie pierwszej ciąży.
- Poziom glukozy.
- Krzepliwość krwi. Informacje związane z poziomem krzepliwości krwi, mogą być bardzo istotne w przypadku, gdy na wczesnym etapie ciąży występują krwawienia, które często są objawem zagrażającego poronienia.
- Badanie na obecność antygenu Hbs (HbsAg) pomaga wykryć, czy kobieta jest nosicielką wirusa żółtaczki wszczepiennej (WZW typu B).
- Badanie na obecność wirusa HIV. To badanie jest obowiązkowe, jednak należy zastanowić się, czy nie jesteś w grupie ryzyka. Warto wykonać to badanie, gdyż kobieta nosząca HIV wymaga podczas ciąży szczególnej opieki lekarskiej.
- Badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy, czyli pasożytniczej choroby ludzi i zwierząt. Może stać się ona przyczyną poronienia.
- Badanie na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii atakującego przede wszystkim gruczoły ślinowe, jak również może być wyniszczający lub nawet śmiertelny dla płodu.
- Badania na obecność przeciwciał różyczki. Jeśli nie przechodziłaś różyczki w swoim życiu, podobnie jak odry – warto się zaszczepić minimum 3 miesiące przed poczęciem.
- Badania hormonalne tarczycy, jeśli będą wskazywały na niedoczynność, płodność może być zmniejszona.
- Badania genetyczne, które należy rozważyć jeżeli kobieta przekroczyła 35 rok życia i planuje dopiero pierwszą ciążę. Badania te należy również wykonać, jeśli kobieta urodziła już dziecko z wadą genetyczną lub w przypadku, gdy w rodzinie miały miejsce choroby genetyczne.
Jeżeli partnerzy planują poczęcie dziecka w sezonie jesienno – zimowym, warto o zaszczepieniu się przeciwko grypie. Dzięki szczepionce, można uchronić się przed zachorowaniem i złagodzić objawy choroby, dodatkowo ryzyko ciężkich powikłań pogrypowych jest znacznie mniejsze. Szczepienie powinno nastąpić minimum dwa miesiące przed zajściem w ciążę.
- Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
Wymioty u dziecka
Wymioty nie są niczym przyjemnym – każdy z nas pewnie nie raz miał okazję się o tym …
Pierwsze objawy ciąży
Czy jesteś w ciąży? A skąd wiesz, że nie? Po czym poznać, że jesteś w ciąży? …
Pierwszy miesiąc
Rozwój fizyczny miesięcznego dziecka Wygląd dziecka zaraz po porodzie nie jest …
Teatr Małego Widza
Teatr z misją i pasją
Odpowiedzi: 1
1. Re: Badania przed ciążą
Unikaj kontaktu z kotami, dzięki temu ustrzeżesz się przed toksoplazmozą. tak i najlepiej zabic biednego kota. a wystarczy ze kuwete pupila bedzie sprzatal maz-partner i nie ma ryzyka zakazenia chyba ze ktos zje ta kocia kupe