bezpieczny dom dla dzieci

Bezpieczny dom

Tagi

Małe dzieci są niezwykle ciekawe świata. Gdy zaczynają raczkować i odkrywać niesamowity świat mebli oraz całej ich zawartości, nie możemy zapomnieć o pewnych specjalnych zabezpieczeniach, które będą redukowały ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy przez dziecko. Dziecko, które zaczyna dopiero chodzić są bardzo często nie do uchwycenia, przez co rodzicom bardzo ciężko jest je upilnować. Świeżo upieczeni rodzice nie są w stanie nawet wyobrazić sobie, co ich pociechom może wpaść do głowy.

Pamiętajmy, że dzieci nie wiedzą co, do czego służy. Chcemy wspomóc młodych rodziców w tych trudnych chwilach, przybliżając ewentualne sytuacje, które mogą pojawić się w życiu. Zwrócimy również uwagę na wszystkie sprzęty i meble znajdujące się w domu, które wymagają bezwzględnego zabezpieczenia. Bo przecież na maluszka w domu czyha wiele niebezpieczeństw.

Zacznijmy od drzwi, okien i balkonu

Dzieci bardzo często przytrzaskują sobie palce, dlatego warto zabezpieczyć drzwi specjalnymi blokadami, które nie wymagają przykręcania czy przyklejania do podłogi – wystarczy położyć je pod drzwiami, by je całkowicie unieruchomić. Taka blokada dla dorosłego człowieka nie jest uciążliwa, ponieważ wystarczy nacisnąć stopą, by bez problemu zamknąć drzwi. Innym zabezpieczeniem przed przytrzaśnięciem paluszków młodego lokatora jest blokada, którą montuje się na skrzydle drzwi, przez co nie zamykają się one zupełnie.

Należy też wyjąć z drzwi klucze, ponieważ dziecko często potrafi przekręcić klucz, jednak ma trudności z ich otwarciem.

Nie zostawiajmy też dziecka w pokoju, w którym otwarte jest okno, czy balkon. Otwieranie okna powinno wymagać specjalnej zręczności, a zamek powinien być tak skonstruowany, by otwieranie wymagało siły. Można też zabezpieczyć dziecko specjalnym skobelkiem. W przypadku balkonu nie wolno stawiać na nim żadnych krzeseł, stolików, półek, by dziecku nie wpadło do głowy, by się na nie wspinać. Balustradę balkonową trzeba też osłonić drewnianą lub plastikową płytą, żeby dziecko nie wypadło przez balkonowe szpary.

Meble

Po pierwsze wszystkie meble muszą być stabilne. Ich niestabilność może przyczynić się do nieszczęścia. Dlatego jeśli posiadamy jakieś chwiejne komody, półki, stojaki warto je przymocować do ściany metalowymi wspornikami. Wszystkie ostre i przez to niebezpieczne krawędzie mebli musimy wyposażyć w specjalne miękkie osłonki na narożniki ( łagodzą skutki uderzenia, chronią przed rozcięciem skóry i krwotokiem), a szuflady w blokady (które otwiera się przy jednoczesnym naciśnięciu dźwigni).

Zwróćmy też uwagę na stoły – obrusy (na tym etapie rozwoju dziecka) warto zastąpić pojedynczymi podkładkami. Dzieci lubią wspinać się na stoły, ciągnąć za obrusy – a co jeśli na stole znajduje się np. waza z gorącą zupą lub po prostu filiżanka z gorącą kawą? Nieszczęście gotowe. Na wszelki wypadek nigdy nie zostawiajmy naszej pociechy sam na sam z suto zastawionym stołem.

Do wysokich krzeseł należy przymocować pasy zabezpieczające chroniące dziecko przed upadkiem.

Szafki, szuflady należy pozamykać i schować klucze.

Roślinność domowa

Roślinki domowe również mogą przyczynić się do nieszczęścia – kwiaty w doniczkach mogą spaść dziecku na głowę, a kwiaty które stoją na podłodze mogą mieć trujące liście jak między innymi oleander, begonia, bluszcz pospolity, azalia, glorioza, diffenbachia, filodendron czy gwiazda betlejemska. Również roślinki, które rosną w ziemi wzbogaconej chemicznymi nawozami, nieszczęśliwie mogą stać się „pożywieniem” dla dziecka (mowa tutaj i o roślinkach i o nawożonej ziemi).

Ziemia w doniczkach może też stać się świetnym miejscem do urządzenia sobie piaskownicy - do zakopywania różnych przedmiotów...

Przenieś też wszelkie wazony i wazoniki na wyższe półki.

Wyposażenie domu

Na schody warto założyć taśmę antypoślizgową, która zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się i upadku.

Antypoślizgowa podkładka przyda się również pod dywan – będzie zapobiegać przed przesuwaniem się i rolowaniem dywanów oraz chodników.

Gdzie jeszcze warto założyć antypoślizgową matę? Z pewnością w wannie, niebezpieczeństwo poślizgnięcia się podczas kąpieli jest bardzo duże.

Wszystkie gniazdka elektryczne w domu muszą być dobrze osadzone w ścianie i trzeba je wyposażyć we wtyczki zakrywające (zaślepki), które będą zapobiegać przed porażeniem prądem podczas wkładania do gniazdek różnych przedmiotów (kredek, widelców, końcówek z ładowarki telefonicznej itd.).

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też bezpiecznik różnicowo-prądowy, różni się on od zwykłego tym, że od razu reaguje na nieprawidłowości w instalacji. W przypadku, gdy dziecko zacznie przy nim broić, prąd zostanie odcięty przy pomocy bezpiecznika.

Wszystkie kable schowajmy za meblami, pod listwami podłogowymi tak, by ich widok nie sprowokował dziecka do ich gryzienia, wymachiwania, oblizywania.

Kolej na niebezpieczne narzędzia i przybory – noże, nożyczki, widelce, pinezki, spinacze, zszywacze itd. Wszystkie te narzędzia trzeba będzie schować tam, gdzie dostęp ma tylko dorosła osoba.

Sprzęty AGD mogą nie tylko przyczynić się do nieszczęścia dziecka ale też do nieszczęścia całej rodziny. Dlaczego? Ponieważ dziecko lubi bawić się wszelkiego rodzaju pokrętłami i przyciskami, zastanówmy się więc co się może stać jeśli dziecko „dorwie” krajalnicę do chleba, kuchenkę mikrofalową, piekarnik... Może przyciąć palce, może się dotkliwie poparzyć lub spowodować pożar.

Podobnie w przypadku żelazka - nie można zostawiać go w zasięgu ręki dziecka, ponieważ może przyczynić się do jego poparzenia. Kuchenkę można zabezpieczyć specjalną kratką, by maluch nie mógł zrzucić na siebie gorących garnków.

Gdy gotujesz obiad, a nikt nie może zająć się dzieckiem, wejście do kuchni można zastawić specjalnym płotkiem. Natomiast niebezpieczne sprzęty w domu najlepiej oznaczyć specjalnymi naklejkami ostrzegawczymi, które będą chronić dziecko przed niebezpieczeństwem.

Co jeszcze trzeba usunąć z zasięgu ręki dziecka? Urządzenia elektroniczne typu komputer, wieża, radio itp. Telewizor trzeba tak ulokować, by dziecko nie zrzuciło go na podłogę. Część sprzętów można ulokować w pokoju, do którego maluch nie ma dostępu, część można podkleić cienką warstwą gumki, która uniemożliwi jego szybkie zrzucenie na podłogę.

Gdy zrobisz pranie, wyłącz pralkę z gniazdka, wyłączaj też z gniazdek wszelkie lokówki, prostownice i suszarki, ponieważ dziecko może je włączyć i np. wrzucić do wanny pełnej wody.

Nie kładź również mokrego dziecka na pralce, może porazić je prąd.

Wszystkie środki czystości powinny być ulokowane w trudno dostępnej dla dziecka zamkniętej szafce, podobnie jak maszynki do golenia, depilatory oraz inne niezwykłe sprzęty.

Nigdy nie przelewaj płynów do mycia i dezynfekowania do butelek po napojach – dziecko może się skusić na swój „ulubiony soczek” i zatruć.

Usuń również z zasięgu ręki dziecka monety i guziki, które tak chętnie wkładane są do buzi przez dziecko. Foliowe torebki również mogą stać się niebezpieczne - dziecko może sobie włożyć torbę foliową na głowę i się udusić.

Zobacz inne artykuły

Podobne artykuły

 • ból brzucha u dzieckaBól brzucha u dziecka

  Gdy niemowlę głośno płacze, a Ty nie wiesz czego to przy­czyna, w pier­wszej kole­jności …

 • ból ucha u dzieciBól ucha u dzieci

  Przy­czyn bólu ucha u dziecka jest wiele, jed­nak najczęst­szym powo­dem wys­tępowa­nia …

 • lot dziecka samolotemLot dziecka samolotem

  Jeżeli chcemy wyruszyć z dzieck­iem w podróż samolotem, bądź zmusza nas do lotu …

 • pierwsze butyPierwsze buty

  Kiedy kupić pier­wsze buty? Zdaniem lekarzy dziecko ucząc się chodzić powinno czynić to …

 • jak rozwijać wyobraźnie dzieckaJak rozwijać wyobraźnię dziecka

  Wstęp Aktywność twórcza dziecka rozwija się od jego najmłodszych lat, dzięki niej możemy …


Panel informacyjny - pierwszy

Panel informacyjny - drugi


Stopka strony