
Ból ucha u dzieci
Tagi
Przyczyn bólu ucha u dziecka jest wiele, jednak najczęstszym powodem występowania bólu jest zapalenie ucha środkowego.
Przyczyny bólu ucha u dziecka
Zapalenie ucha środkowego
Niemowlęta mają krótką, szeroką i poziomo ułożoną trąbkę Eustachiusza, łączącą ucho środkowe z gardłem. Dlatego nawet w przypadku drobnej infekcji gardła czy kataru, dziecko jest narażone na zapalenie uszu. Dzieci, które są uczulone na pyłki mogą chorować częściej w porze letniej niż w innym czasie w ciągu roku. Gdy dziecko ma zatkany nos, to wraz z nim zatkane ma trąbki słuchowe. W przypadku najmłodszych dzieci – przyczyną zapalenia ucha mogą stać się wymioty, a także odbijanie.
Objawy zapalenia ucha:
- ból, który nasila się podczas pociągania za małżowinę
- wysoka gorączka
- ból głowy
- u niemowląt: rozdrażnienie, płacz, kłopoty ze ssaniem (mimo uczucia głodu)
- dziecko może pocierać główką o poduszkę lub przykładać rękę do bolącego ucha
- może też wystąpić ból brzucha, biegunka, wymioty
W przypadku zapalenia ucha, należy udać się z dzieckiem do lekarza – on przepisze odpowiednie antybiotyki.
Zapalenie ucha zewnętrznego
Nie rzadko przyczyną bólu ucha stają się bolesne czyraki, które powstają w przewodzie słuchowym. Czyraki powstają na skutek przedostania się do wnętrza ucha bakterii np. wraz z brudną wodą.
Objawy zapalenia ucha zewnętrznego:
- ból podczas pociągania za małżowinę
- zniekształcenie słuchu
Gdy podejrzewamy, że w uchu dziecka pojawił się czyrak, trzeba udać się do lekarza, który przepisze odpowiednią maść do ucha. Prawdopodobnie zaleci też okłady z Altacetu na obolałe węzły chłonne w pobliżu ucha. Jeżeli ból jest bardzo silny, lekarz zaleci leki przeciwbólowe.
Infekcja wirusowa gardła
W czasie infekcji wirusowej gardła często występuje ból ucha – szczególnie w czasie połykania. Wtedy (podobnie jak w przypadku zapalenia ucha środkowego) pojawia się gorączka. Wirusy i bakterie, powodujące katar, stany zapalne gardła czy migdałków, łatwo więc przenoszą się do uszu, wywołując zapalenie. Trzeba udać się do lekarza.
Wychłodzenie
Ucho może boleć też wtedy, gdy np. w czasie kąpieli przedostanie się do niego woda, czyli w przypadku przechłodzenia. Problem się nasila wtedy, gdy dziecko dodatkowo nie ma na głowie czapki w czasie wiatru, lub wystawia głowę za okno samochodu. Mocno unerwiona błona bębenkowa odczuwa chłód jako ból.
By zapobiec wyziębieniu ucha, należy po kąpieli dokładnie osuszyć je ręcznikiem. Przechylając głowę dziecka, można pozbyć się resztek wody. Jeżeli podejrzewa się zapalenie ucha, należy udać się z dzieckiem do lekarza.
Ciało obce u uchu
Małe dzieci często wkładają sobie do ucha jakieś ciała obce – ziarna fasoli, grochu, małe koraliki. Jeśli ciało obce utknie w uchu, nie wolno wyjmować go na własną rękę (np. pęsetą) – trzeba udać się do laryngologa, który usunie obce ciało za pomocą odpowiedniego haczyka.
Owad w uchu
Jeżeli do ucha dziecka dostałby się jakiś owad – mrówka, czy szczypawka – z pewnością nie będzie to przyjemne doświadczenie. Wtedy nawet mała mrówka głośno „chodzi” po błonie bębenkowej.
Aby pozbyć się owada, musimy go zalać kilkoma kroplami spirytusu lub wódki. Następnie trzeba chwilę odczekać, a następnie przechylić głowę dziecka tak, by ułatwić owadowi wypłynięcie z ucha. Spirytus jest o tyle lepszy od wody, że od razu odkaża ucho i szybciej paruje. Jeżeli robak nie wypadnie w całości, należy udać się do laryngologa.
Uraz ucha
Niejednokrotnie, w czasie zabawy dzieci wkładają sobie różné rzeczy do uszu. Nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą uszkodzić sobie błonę bębenkową.
Gdy błona bębenkowa zostanie uszkodzona, wymaga ona szybkiej interwencji laryngologa, który oczyści przewód słuchowy i ewentualnie zaszyje dziurę. W przypadku urazu nie należy wlewać do ucha żadnego płynu, ponieważ kropelka krwi, która tworzy się na uszkodzonej błonie bębenkowej działa jak plasterek chroniący przed dostaniem się bakterii do rany i pozwala na wytworzenie się blizny. Lekarz przepisze antybiotyk.
Zatkane ucho
Gdy dziecko przestanie nagle słyszeć, nie należy się denerwować. Najprawdopodobniej kropelka wody wraz z woskowiną zatkała ucho. Problem rozwiążesz udając się do laryngologa, który wypłucze woskowinę lub usunie ją specjalnym haczykiem laryngologicznym.
Podczas lotu samolotem
Ból ucha może pojawić się w czasie lotu samolotem – wówczas przyczyną jest zmiana ciśnienia.
Ból jest silniejszy w przypadku, gdy dziecko ma katar.
By zapobiec bólu, trzeba przed podróżą podać dziecku krople do nosa, dziecko może też pić i coś żuć podczas startu i lądowania samolotu.
Zapobieganie
Aby uniknąć ryzyka zapalenia ucha, trzeba:
- po kąpieli osuszać uszy dziecku
- zwracać uwagę na to, czy dziecko nie wchodzi do zanieczyszczonych zbiorników wodnych
- stosownie ubierać dziecko do pogody
Uśmierzanie bólu ucha
Ból ucha zmniejszymy poprzez:
- podanie dziecku paracetamolu
- ciepłe, suche okłady na uszy (nagrzany ręcznik, owinięty w ręcznik ciepły termofor)
- podawanie dziecku antybiotyku przez tydzień
Uwaga!
- Nie wolno bez porozumienia się z lekarzem nie wolno wkraplać dziecku do ucha żadnych kropli.
- Pamiętaj, że nieleczone zapalenie prowadzi do zapalenia przewlekłego i do uszkodzenia ucha.
- Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
Ból brzucha u dziecka
Gdy niemowlę głośno płacze, a Ty nie wiesz czego to przyczyna, w pierwszej kolejności …
Lot dziecka samolotem
Jeżeli chcemy wyruszyć z dzieckiem w podróż samolotem, bądź zmusza nas do lotu …
Pierwsze buty
Kiedy kupić pierwsze buty? Zdaniem lekarzy dziecko ucząc się chodzić powinno czynić to …
Jak rozwijać wyobraźnię dziecka
Wstęp Aktywność twórcza dziecka rozwija się od jego najmłodszych lat, dzięki niej możemy …
Bezpieczny dom
Małe dzieci są niezwykle ciekawe świata. Gdy zaczynają raczkować i odkrywać niesamowity …