
Cała Polska czyta dzieciom
czyli… „Tato, a czy Ty umiesz czytać?”
O zaletach głośnego czytania dzieciom można rozpisywać się na wiele stron. O podstawowych korzyściach płynących z codziennego, głośnego czytania maluchom przekonywałyśmy w artykule „Dlaczego warto czytać dzieciom”, esencja artykułu zawiera się w przekonaniu, że to w zasadzie bardzo prosty, tani sposób na bardzo dużą wiedzę dzieci i ich prawidłowy rozwój zarówno emocjonalny jak i społeczny.
10-lecie akcji Cała Polska czyta dzieciom
Minęło 10 lat odkąd w telewizji (2001 rok) ukazał się dosyć prowokacyjny, a zarazem humorystyczny spot reklamowy, w którym dziewczynka zadaje siedzącemu na kanapie tacie wręcz wprawiające go w konsternację pytanie „Tato, a czy Ty umiesz czytać?”.
Z właściwą sobie dziecięcą naiwnością kilkulatka zapytuje, bo prawdopodobnie nie uświadczyła nigdy widoku czytającego ojca, oczywistym było dla logiki paroletniego dziecka, że tata może nie posiadać tej jakże cennej umiejętności skoro nie praktykuje czytania na codzień. Czy jest tak też u Was Drodzy Rodzice?
Tak więc celowa prowokacja pomysłodawców spotu reklamowego skłoniła do refleksji zasiadających przed telewizorami dorosłych: „Czy czasem nasze dziecko nie postrzega nas w ten sposób”?
Kampania społeczna
Kampania Cała Polska czyta dzieciom miała swój początek (jak pisałyśmy powyżej) w 2001 roku z inicjatywy Fundacji ABCXXI (prezesem fundacji i jej założycielką jest Irena Koźmińska). Głównym celem akcji była „zmiana świadomości społecznej dotyczącej roli czytania w rozwoju dziecka”. Rozpropagowanie czytelnictwa wśród rodziców i ich dzieci stało się priorytetem tej ogólnopolskiej akcji.
Drastycznie spadające czytelnictwo w Polsce, wtórny analfabetyzm, brak rozumienia pisanego i czytanego tekstu wymagały działań, które poruszą cały kraj. I udało się! Do promowania czytelnictwa włączyły się znane osobistości ze świata filmu, kultury i nauki, ale przede wszystkim rodzice, nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, którzy codziennym zaangażowaniem zmienili mentalność polskiego społeczeństwa.
„Akcja Cała Polska czyta dzieciom pozwoliła rozbudzić pozytywny snobizm na czytanie, tak ważny w kraju, w którym 56% obywateli nie wstydzi się przyznać, że nie czyta w ogóle” – podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski
[źródło: www.bn.org.pl]
Sukcesy akcji
Rozgłos jaki osiągnęła kampania zaskoczył chyba wszystkich, jak podaje IPSOS na podstawie danych z 2006 roku, aż 86% Polaków poinformowało, że mają wiedzę na temat tej czytelniczej akcji. Przez 10 lat inicjatorzy Cała Polska czyta dzieciom wdrażali w życie coraz to nowsze pomysły patronujące kampanii na rozpropagowanie codziennego, przynajmniej 20-minutowego czytania wśród najmłodszych, dzięki promowanym programom jak: „Czytające Przedszkola”, „Czytające Szkoły” przystąpiło do CPcd łącznie około 2807 placówek oświatowych, w których dzieciom dziennie czyta się na głos bajki i opowiadania.
Złota lista książek
Zespół pasjonatów oraz ekspertów literatury dziecięcej stworzył tzw. Złotą listę lektur specjalnie wybranych dla dzieci dlatego, że podnoszą ogólny poziom wiedzy i kultury, wspierając emocjonalny rozwój dziecka. Dokonując zakupu lektury dla waszego maluszka polecamy kierować się sugestiami lekturowymi ze Złotej listy, która jest bardzo urozmaicona, coś dla siebie znajdą rozmiłowani w literatury fantasy, przygodowej itd.
Drodzy Rodzice, nie trzeba wcale demonizować codziennego czytania uporczywie i nerwowo zerkając na zegarek, czy minęło te magiczne „20 minut” głośnej recytacji kolejnych wersów. Gdy będzie ich nieco mniej, bądź nieco więcej (nie będziemy robić przerwy „na reklamy” i wracać do środka opowieści następnego dnia) to nic złego się nie dzieje. Umowne 20 minut codziennego czytania jest symbolem, znakiem rozpoznawczym kampanii, najważniejszym pozostaje jej cel – by nasi podopieczni czytali w ogóle i mieli możliwość kontaktu z językiem literackim.
Zajrzyj do Złotej listy książek
- Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
Wymioty u dziecka
Wymioty nie są niczym przyjemnym – każdy z nas pewnie nie raz miał okazję się o tym …
Pierwsze objawy ciąży
Czy jesteś w ciąży? A skąd wiesz, że nie? Po czym poznać, że jesteś w ciąży? …
Pierwszy miesiąc
Rozwój fizyczny miesięcznego dziecka Wygląd dziecka zaraz po porodzie nie jest …
Teatr Małego Widza
Teatr z misją i pasją