Ciąża, dziecko, alkohol
Tagi
Czy kobieta w ciąży może pić alkohol?
Nie. Kobieta w ciąży nie powinna pić alkoholu nawet w niewielkich ilościach. Nieprawdą jest, że w niewielkie dawki alkoholu w ciąży poprawia krążenie, bądź korzystnie wpłyną na laktację. Nie ma żadnej bezpiecznej dozy alkoholu, która gwarantowałaby brak szkodliwego wpływu na dziecko. Każda ilość alkoholu, którą spożywa przyszła mama, spożywana jest równocześnie przez dziecko i każda dawka działa toksycznie na płód. Powodem jest łożysko, które nie chroni przed wchłanianiem alkoholu do krwiobiegu.
Alkohol może uszkodzić mózg dziecka i to na każdym etapie ciąży. Amerykańskie badania wykazały, że to właśnie on jest główną przyczyną uszkodzeń mózgu u dzieci. Aż 10 – 20 % przypadków lekkiego lub umiarkowanego upośledzenia umysłowego u dzieci, powodowanych jest przez matkę, która piła alkohol w trakcie ciąży.
Rzadko wspomina się o tym że, jednak trzeba także pamiętać o tym, że przyszły tata na trzy miesiące przed planowaną ciążą powinien odstawić alkohol, gdyż może on spowodować uszkodzenie plemników.
Skutki picia alkoholu przez kobietę w ciąży
Skutki spożywania alkoholu przez kobietę ciężarną:
- poronienie lub przyspieszenie porodu (przedwczesny poród)
- zespół ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej) objawiający się m.in. brakiem pozostania w bezruchu nawet przez krótki czas, podrywanie się z miejsca, bezcelowe chodzenie itp.)
- problemy ze wzrokiem i słuchem
- wady serca i nerek
- uszkodzenia mózgu (zespół Downa, opóźnienia rozwojowe)
- opóźnienie wzrostu
- Zespół Alkoholowy Płodu (FAS)
Syndrom FAS
Syndrom FAS, czyli Fetal Alcohol Syndrom (tłumacząc: Zespół Alkoholowy Płodu) jest zespołem objawów, które pojawiają się w wyniku spożywania alkoholu przez matkę w czasie ciąży. W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci z syndromem FAS. Kobiety jednak często nie zdają sobie sprawy z tego, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można się napić w stanie błogosławionym.
We Francji, gdzie kultura tego narodu wręcz propaguje kulturalne picie kieliszka czerwonego wina do posiłku, procent dzieci, które urodziły się z Zespołem Alkoholowym Płodu jest bardzo wysoki.
Objawy Fetal Alcohol Syndrom:
Ogólny zły stan noworodka przejawiający się niedoborem masy ciała, niskim wzrostem, wrodzonymi wadami serca, anomaliami w budowie wątroby, serca, nerek, narządów płciowych.
Małogłowie oraz niesymetryczność twarzy przejawiająca się płaskością, szeroką nasadą nosa, wąską wargą górną, małymi szeroko rozstawionymi oczami, dużymi lub źle ukształtowanymi uszami, opadającymi powiekami.
Zaburzenia funkcji ośrodkowego układu nerwowego, przejawiający się upośledzeniem rozwoju intelektualnego i psychicznego, opóźnieniem umysłowym, dysfunkcją mózgu, zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami uwagi, opóźnionym czasem reakcji.
Trudności z prawidłowym funkcjonowaniem zmysłów przejawiające się nadwrażliwością słuchową lub przeciwnie potrzebą bardzo silnych bodźców dźwiękowych, brakiem umiejętności panowania nad impulsywnymi zachowaniami, niewrażliwością na bodźce, opóźnieniem zdolności mówienia
Zaburzenia i wady układu kostno – mięśniowego, przejawiające się problemami z koordynacją (gdy dziecko łamie nogę nie czuje tego), zmniejszoną ruchomością stawów, zaburzeniami w budowie żeber i kręgosłupa oraz innymi nieprawidłowościami narządów i układów.
Problemy w życiu społecznym przejawiające się niedojrzałością emocjonalną, zaburzeniami zachowania, niedostosowaniem społecznym, trudnościami w przewidywaniu konsekwencji swoich zachowań (np. ucieczki z domu), niekontrolowanymi napadami złości, impulsywnością (impuls – działanie – myślenie), podatnością na manipulacje, nadpobudliwością.
Innymi objawami syndromu FAS u dziecka mogą być problemy z nauką, koncentracją czytaniem i liczeniem, problemy ze snem, złośliwość, drżenia mięśniowe, problemy z pamięcią, podwyższony próg bólu lub odwrotnie nadwrażliwość na ból. Oprócz tego dziecko, którego matka w ciąży piła, ma zmniejszone pole widzenia oraz słabą pamięć wzrokową (częste gubienie się dziecka nawet jeśli przebywa w pobliżu domu), skłonności do różnych uzależnień, skłonności depresyjne i lękliwość.
W dorosłym życiu większość osób urodzonych z FAS ma problemy z pracą lub jej utrzymaniem, a jako nastolatki z tym zespołem znacznie częściej piją alkohol, sięgają po narkotyki, a dziewczęta zachodzą w nieplanowaną i niepożądaną ciążę. Ci ludzie są znacznie bardziej podatni na przemoc fizyczną, emocjonalną i seksualną.
- Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
-
Notice: Undefined variable: imageCode in /frani.pl/public/themes/newfrani/modules/news/scripts/widgets/similar+images.phtml on line 14
Farbowanie włosów w ciąży
Zadbana mama to szczęśliwa mama. Jednak zdania lekarzy na temat farbowania włosów …
Poród — skąd wiemy, że już się zaczyna?
Pierwiastki (tak nazywamy kobiety rodzące po raz pierwszy) bardzo często zadają to …
Lot samolotem a ciąża
Pomimo że nie ma przeciwwskazań dla kobiet w ciąży, by podróżowały samolotem, to …
Pokój dla dziecka
Wybór odpowiedniego pokoju dla dziecka niejednokrotnie przysparza problemów. Dotyczy …
Dieta w ciąży
Nieprawdą jest, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwie osoby – powinna jeść dla …