
Dziecko w basenie
Tagi
Wody płodowe w brzuchu matki są pierwszym środowiskiem niemowlaka. W początkowej fazie życia dziecka (podświadomie) woda jest jego naturalnym środowiskiem. W pierwszych miesiącach, tj. do 6 – 8 miesiąca życia, dziecko nie boi się wody i przez to nie otwiera w niej ust – po tym okresie odruch ten zanika. Jednak to nie znaczy, że starsze dziecko będzie miało problemy z nauką pływania. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że dziecko do 5 roku życia nie czuje jeszcze tak wielkiego oporu przed wodą jak dorośli.
Kiedy iść z dzieckiem na basen po raz pierwszy?
Na pierwszą wizytę na basenie najlepiej zabrać dziecko około 4 – 6 miesiąca życia. Jeśli zrobimy to wcześniej, dziecko będzie bardziej narażone na infekcje.
Przed pierwsza wizytą na basenie
Do pierwszej wizyty na basenie warto przyzwyczajać dziecko już jakiś czas wcześniej (około 2 – 3 tygodnie). W tym celu przygotuj sobie i maluszkowi kąpiel w wannie. Nalej do niej dużo wody, a później trzymając dziecko w objęciach, zanurzaj się wraz z nim w wodzie po szyję. W ten sposób oswoisz dziecko z „głębokimi” wodami. Do oswajania przyda się również konewka, którą możesz polewać główkę maluszka. Przyda się również czepek… na Twojej głowie! Dzięki temu dziecko przyzwyczai się do Twojego specyficznego wyglądu na basenie i nie będzie przestraszone.
Pamiętaj o tym, aby przed pierwszą wizytą na basenie pójść do pediatry – to on powie Ci, czy są jakieś przeciwwskazania do tego, by chodzić na basen. Jednym z przeciwwskazań do chodzenia z dzieckiem na basen może być przewlekła choroba serca i nerek. Dziecko nie powinno również chodzić na basen jeśli cierpi na jakąkolwiek infekcję (np. zapalenie spojówek, afty w buzi, choroby skóry, choroby zakaźné, biegunka, katar oraz ostre infekcje górnych dróg oddechowych itp.), a także wtedy, gdy zostało niedawno zaszczepione.
Dziecko może mieć po basenie zaczerwienione oczy, to znaczy, że woda jest mocno chlorowana, lub oczka Twojego dziecka są bardzo wrażliwe. Aby je uchronić przed zaczerwienieniem starszemu dziecku (dwulatkowi) zaproponuj okularki do pływania. Możesz też zabrać ze sobą sól fizjologiczną, którą wkropisz dziecku do oczu po kąpieli.
Niemowlak na basenie
Wybierając pływalnię, warto wybrać ten najodpowiedniejszy dla malucha. Może to być specjalny basen rekreacyjny, a może to być zwykły basen. Istotne jest, by jego głębokość nie przekraczała 130 cm.
Woda chlorowana skutecznie eliminuje bakterie i zarazki, ale bardzo wysusza skórę. Dlatego warto wybrać się na basen z wodą ozonowaną, która jest delikatniejsza dla skóry dziecka. Jednak w opinii niektórych ludzi woda ozonowana nie jest wystarczająco wyjałowiona. Co warto jeszcze dowiedzieć się o wodzie w basenie, do którego się wybieramy? Musimy pamiętać, że temperatura wody powinna wahać się pomiędzy 31 – 35°C.
Korzyści płynące z ćwiczeń dziecka na basenie
Zabawa dziecka w wodzie jest doskonałą gimnastyką, wspomagającą zdolność koordynacji i sprawność ruchową (szybsze siadanie, raczkowanie oraz chodzenie). W czasie ćwiczeń basenowych pracuje większość mięśni, przy minimalnym obciążeniu stawów dziecka. Młodzi pływacy z całym przekonaniem lepiej rozwijają się fizycznie i są bardziej odporni na infekcje. Do innych zdrowotnych aspektów – wynikających z przebywania z dzieckiem na basenie – należy stabilizacja (regulacja) oddechowa. Oprócz tego, dziecko, które rozpoczyna wczesną przygodę z basenem, staje się odważniejsze. Ruch w wodzie jest także terapią dla tych dzieci, które urodziły się z wadami postawy, z ADHD czy obniżonym napięciem mięśniowym.
Kolejnym pozytywem płynącym z wizyt na basenie jest rozwój emocjonalny pomiędzy matką a dzieckiem.
Zasady na basenie
Oto kilka zasad, których należy przestrzegać wraz z dzieckiem na basenie:
- Spakuj:
- By zapobiec przykrym niespodziankom, dziecko powinno pływać z pustym brzuszkiem. Dlatego nie przekarmiaj swojej pociechy przed basenem. Dziecko powinno zjeść ostatni posiłek nie później niż 30 minut przed wyjściem na basen. Co najmniej 15 minut przed wejściem do basenu można niemowlaka dokarmić piersią.
- Przed wejściem do basenu, załóż dziecku „pływacką” pieluszkę i razem wejdźcie pod prysznic.
- Osusz dziecko ręcznikiem i nie smaruj go żadną oliwką czy kremem (wtedy będzie Ci trudniej utrzymać go w wodzie).
- Gdy będziesz przenosić dziecko spod natrysków do basenu, otul bobasa ręcznikiem lub szlafroczkiem.
- Gdy już znajdziecie się przy basenie, nie wchodź z bobasem od razu do wody. Obejdź z dzieckiem cały basen dookoła, by mogło ono się oswoić z nowym miejscem i panującym w nim hałasem.(wchodząc do hali, trzymaj dziecko przytulone przodem do siebie, później odwróć je tyłem do siebie)
- Zanim wejdziesz z dzieckiem do wody, wyjmij mu smoczek z buzi.
- Pamiętaj o tym, żeby pierwsza kąpiel dziecka nie trwała zbyt długo – nie przekraczaj 15 minut. Z czasem przedłużaj kąpiele o kolejne minuty, aż do 30 minut.
- Po wyjściu z wody owiń malucha ręcznikiem – nie wyziębiaj rozgrzanego dziecka.
- Po wspólnym prysznicu i suszeniu, natłuść dziecku skórę oliwką albo kremem. Żeby szkrab się nie zaziębił należy zaczekać z wyjściem poza budynek około 30 minut.
- Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
Ciemieniucha u niemowląt
Ciemieniucha to łojotokowe zapalenie skóry, innymi słowy są to odrzucone komórki …
Pierwsza pomoc
Gdy dziecko upadnie lub uderzy się, nie trzeba długo czekać na jego płacz. Najskuteczniejszym …
Dziewiąty miesiąc
Dziewięciomiesięczny maluch to około sześcio – ośmiokilogramowy brzdąc. Co …
Bobomigi
Bobomigi to prosta metoda komunikacji z niemowlęciem. Określenie niemowlę nie do końca …
Jedenasty miesiąc
Powoli okres niemowlęcy dobiega końca – dziecko rozpoczynając jedenasty miesiąc …