Farbowanie włosów w ciąży
Tagi
Zadbana mama to szczęśliwa mama. Jednak zdania lekarzy na temat farbowania włosów w czasie ciąży jest podzielone. Jedni uważają, że barwienie włosów w stanie błogosławionym jest całkowicie niewskazane, drudzy twierdzą, że koloryzacja nie ma wpływu na dziecko, jeszcze inni sugerują, że można ale z pewnością nie w pierwszym trymestrze ciąży.
Jak to rzeczywiście jest z farbowaniem włosów w czasie, gdy spodziewamy się dziecka? Spróbujmy rozważyć ten problem.
45 tygodni z życia… W trakcie ciąży włosy kobiety – na skutek zmian hormonalnych – szybciej rosną, stają się mocniejsze i bardziej lśniące. Wysoki poziom estrogenów powoduje także, że włosy mniej wypadają. Trzeba pamiętać o tym, że kiedy kobieta spodziewa się dziecka, reakcja włosów na niektóre zabiegi fryzjerskie jest nieprzewidywalna. Często niektóre zabiegi osiągają odwrotny skutek od zamierzonego, szczególnie w przypadku trwałej ondulacji i właśnie farbowania. Jeżeli kobieta koniecznie chce koloryzować włosy musi pamiętać o tym, że nie może wdychać – bardzo szkodliwych dla płodu – oparów amoniaku (a jest to trudne). Kobietom, które całe życie farbowały włosy i nie potrafią zrobić sobie dziewięciomiesięcznej przerwy, zaleca się pasemka, które fryzjer wykonuje bez bezpośredniego i szkodliwego kontaktu ze skórą głowy. Inną możliwością na zmianę koloru w czasie ciąży jest stosowanie naturalnych barwników. Mowa tu o szamponach lub barwnikach, które zawierają ekstrakty z naturalnych ziół koloryzujących włosy. Ekstrakt z orzecha włoskiego będzie odpowiedni dla włosów ciemnobrązowych i czarnych, ekstrakt zawierający chamomile rozjaśni włosy blond i jasnobrązowe natomiast ekstrakt z chabrów powoduje piękny, srebrny kolor na włosach białych i siwych.
W czasie ciąży można się spodziewać bujnej fryzury, problem pojawia się po ciąży, kiedy spadek hormonów powoduje nadmierne wypadanie włosów… Wówczas spadek hormonów i dodatkowo osłabione przez farbowane podczas ostatnich dziewięciu miesięcy włosy, może spowodować łysinę.
Lekarze, którzy uważają, że kobiety nie powinny barwić włosów w czasie ciąży, argumentują to w następujący sposób: pomimo że żadne badania nie wykazały związku substancji chemicznych zawartych w farbach na płód, to testy przeprowadzone na szczurach wykazały, że barwnik wstrzykiwany podskórnie, wpłynął na chorobę oczu – zaćmę u potomstwa samic. Dlatego lepiej powstrzymać się od koloryzacji włosów do czasu porodu i zaprzestania karmienia.
Estetyka włosów w trakcie ciąży z całą pewnością oddziałuje na samopoczucie ciężarnej. Jednak warto rezygnować z chemicznych specyfików na ten czas, by urodzić zdrowe dziecko – bez alergii i ewentualnych wad spowodowanych chemikaliami – a które i tak po urodzeniu będzie narażone na szkodliwość otaczającego go chemicznego świata.
Jeśli kobieta tuż przed zajściem w ciążę zafarbowała włosy to odrosty, których może się spodziewać mogą ją najnormalniej w świecie denerwować. Radzi się wówczas powrót do swojego naturalnego koloru, ścinając farbowane. Niejednokrotnie kobieta wtedy dostrzega na nowo piękno swoich naturalnych włosów. Inny sposób (jak już wcześniej pisaliśmy) jest zrobienie sobie pasemek, tuszujących odrosty.
Gdy planujemy wizytę u fryzjera jak i u kosmetyczki, powinni oni wiedzieć o tym, że ich klientka spodziewa się dziecka. Mogą oni wtedy posłużyć dobrą radą, dobrać mniej ingerencyjne (zdrowsze) specyfiki. Warto również mieć na uwadze to, że czasem nawet niewielkie ilości jakiejś substancji mogą wpływać na płód. Kosmetyczka z pewnością odradzi nakładania w tym czasie tipsów. Trzeba też pamiętać o tym, że np. cynamon – będący składnikiem błyszczyków – może przenikać z nałożonej na ustach warstwy upiększającej do krwiobiegu i może przyspieszyć poród.
Powyższe rozważania mają zachęcić kobiety, które pozostają w stanie błogosławionym, do pozostania w tym czasie jak najbardziej naturalnej. Lepiej dmuchać na zimne i ostrożności nigdy za wiele. Po co mamy robić sobie ewentualne wyrzuty lub mieć sobie coś za złe w przypadku, gdyby dziecko urodziło się z wadą powodowaną tym, że mama w ciąży chciała ładnie wyglądać.
Dziewięć miesięcy to nie tak dużo, warto ten czas w pełni poświecić na dobro dziecka i nie narażać go na niebezpieczeństwa.
Nie zapominajmy również o tym, że jeszcze do niedawna, kobiety farbowały włosy dopiero wtedy, gdy z wiekiem zaczynały siwieć, a młode mamy zwykle pozostawały przy swoim naturalnym kolorze.
- Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
Poród — skąd wiemy, że już się zaczyna?
Pierwiastki (tak nazywamy kobiety rodzące po raz pierwszy) bardzo często zadają to …
Lot samolotem a ciąża
Pomimo że nie ma przeciwwskazań dla kobiet w ciąży, by podróżowały samolotem, to …
Ciąża, dziecko, alkohol
Czy kobieta w ciąży może pić alkohol? Nie. Kobieta w ciąży nie powinna pić alkoholu …
Pokój dla dziecka
Wybór odpowiedniego pokoju dla dziecka niejednokrotnie przysparza problemów. Dotyczy …
Dieta w ciąży
Nieprawdą jest, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwie osoby – powinna jeść dla …