Lekcja tolerancji

Tagi

Czym jest tolerancja?

Tolerancja pochodzi od łacińskiego słowa tolerantia, co znaczy cierpliwa wytrwałość, a także od łacińskiego czasownika tolerare, czyli wytrzymywać, znosić, przecierpieć.

Uogólniając znaczenie słowa tolerancja, można powiedzieć, że tolerancja oznacza postawę, która wyklucza dyskryminację ludzi, którzy postępują w odmienny sposób, należą do innej grupy społecznej niż pozostała większość społeczeństwa.

Tolerancja jest bardzo pożądaną cechą i człowiek powinien być do niej przyuczany i przygotowywany już od najmłodszych lat. Wychowanie dzieci na tolerancyjnych ludzi to zadanie należące dla rodziców i pedagogów.

Wysoki poziom tolerancji u człowieka świadczy o jego kulturze oraz moralności jednostki, a także całego społeczeństwa. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że przyjmowanie postawy całkowitej tolerancji do wszystkiego (tzw. tolerancja absolutna) nie jest możliwa, ani wskazana.

Dawaj dziecku przykład

Tak naprawdę dzieci rodzą się jako bardzo tolerancyjne istotki – są bardzo otwarte na odmienność i różnorodność. Małe dziecko bardzo chętnie bawi się ze swoim rudym kolegą, czy z otyłą koleżanką w piaskownicy – zupełnie nie zwraca na to uwagi. Pamiętając o fakcie, że dziecko jest najlepszym obserwatorem, możemy być pewni tego, że za kilka lat, dziecko powie, że nie będzie się bawić z „okularnikiem”, czy „rudzielcem”. Z czego wyniknie ta nietolerancja? Z obserwacji rodziców oraz osób dorosłych. Małe pociechy posiadają naturalną umiejętność naśladowania dorosłych, dlatego tak ważne jest dawanie dobrego przykładu dziecku m.in. w czasie rozmowy z sąsiadem, z cudzoziemcem, z ludźmi o odmiennym wyglądzie, wyznaniu, czy poglądach.

Jeżeli ktoś w Twoim i Twojego dziecka towarzystwie obraża np. Cyganów – mówiąc, że „oni tylko kłamią i kradną” - zareaguj, niech Twoja pociecha usłyszy twój sprzeciw. Jeśli nie zaprotestujesz, świadomie uczysz dziecko ksenofobii, czyli niechęci, wrogości i lęku wobec obcych – przesadnego wyrażania niechęci do cudzoziemców.

Żyjemy w czasach, gdy homoseksualizm jest coraz bardziej powszechny, dlatego musimy się zastanowić co odpowiemy dziecku, gdy zada nam na ulicy pytanie „dlaczego Ci mężczyźni się całują?”. Bez względu na swoje stanowisko wobec homoseksualizmu, powinnaś postarać się o to, by dziecko nie usłyszało, że to zboczeńcy, czy dziwacy – powiedz dziecku prawdę, że Ci ludzie się całują ponieważ bardzo się kochają.

Z całą pewnością nie może być mowy o tolerancji w przypadku agresji, terroryzmu, bandytyzmu, szantażu, przemocy czy nastawiania na życie i zdrowie innych osób.

Nie może również być akceptowane:

 • chamstwo

 • nieposzanowanie intymności, prywatności

 • brak taktu

 • znęcanie się psychiczne i fizyczne nad drugim człowiekiem i wiele innych zachowań

Każdy człowiek musi sam wyznaczyć granice swojej akceptacji i tolerancji wobec innych osób.

Jak nauczyć dziecko tolerancji?

Kształtowanie postawy tolerancji powinno rozpocząć się w okresie dzieciństwa w postaci okazywania bezwarunkowej miłości wobec dziecka. Bezwarunkowa miłość powinna przejawiać się również w postaci łagodnych i ciepłych metod i praktyk wychowawczych.

Aby zaszczepić w dziecku cechy tolerancyjnego człowieka, należy zacząć przede wszystkim od dawania mu pozytywnego przykładu, od spójności słów i czynów, od konsekwencji w postępowaniu, a także oddziaływaniu wychowawczym.

Bardzo istotne jest też, by rodzice nauczyli swoje dziecko szacunku do osób niepełnosprawnych.

Jest to nie tylko kwestia tolerancji ale też kultury osobistej – ludziom chorym należy się przecież współczucie, wsparcie i pomoc. Twoje dziecko powinno być świadome tego, że żaden człowiek nie jest w pełni pełnosprawny, każdy ma jakieś problemy ze zdrowiem czy kondycją – jedni większe drudzy mniejsze. Jedni słabiej widzą, stąd okulary na ich nosach, ktoś inny może cierpieć na ADHD, a jeszcze ktoś inny na dysleksję.

Gdy chcesz nauczyć dziecko tolerancji, zwróć też uwagę na swoją postawę wobec pieniędzy i dóbr materialnych innych osób. Nie wyolbrzymiaj znaczenia pieniędzy w życiu – ilość rzeczy materialnych nie powinna stać się kryterium oceny i poziomu „lubienia” innych osób.

Powinnaś powiedzieć dziecku, że Ci, którzy nie mają komputera, telefonu komórkowego, czy drogich ubrań nie są w niczym gorsi niż Ci, którzy mają wszystko, czego zapragną.

Nie oceniaj ludzi, tylko ich zachowanie. A wszystko tylko po to, by dziecko z życzliwością patrzyło na swoją koleżankę, która ma łatki na ubraniu. Pytanie czy „tylko?” czy „aż?”...

Rady, w jaki sposób nauczyć dziecko tolerancji

 1. Unaoczniaj podobieństwa i różnice

 2. Nie uogólniaj

 3. Uzasadniaj swoje opinie

 4. Nie nadawaj etykiet

 5. Przekształcaj twierdzenia w zapytania

 6. Doceniaj odmienność {text:line-break} Aby w dziecku wzbudzić zainteresowanie odmiennymi kulturami, tradycjami, obyczajami czy muzyką bądź kuchnią innych narodów, zabierz je do restauracji, w której serwuje się dania różnych narodów. Jeżeli akurat mamy okazję zapytać właściciela o zwyczaje, tradycje, pochodzenie niektórych dań lub dań, które zamówiliście – zróbcie to. Dziecko z pewnością będzie słuchało z zaciekawieniem.

 7. Doceń własną kulturę i tradycję

Podsumowując, każdy z nas to bogaty charakter, a spoglądanie na niego przez pryzmat jednej czy kilku cech, bądź opieranie się na z góry przyjętych założeniach jest bardzo krzywdzące. Niejednokrotnie może doprowadzić do tragedii, które coraz częściej pojawiają się w szkołach i na podwórkach.

Wpajaj swojemu dziecku, że wygląd czy ubrania noszone przez inne dzieci to coś, co jest najmniej ważne w poznaniu drugiej osoby. Nie można oceniać drugiego człowieka przez pryzmat wyglądu czy ubioru – dziecko musi zrozumieć, że ludzie od zawsze byli różni – jedni mają skośne oczy, drudzy czarną skórę, a inni po prostu mają krzywy nos. Jednak to czyni świat ciekawym. Jaka nuda i monotonia doskwierałaby nam, gdyby każdy człowiek wyglądał podobnie lub tak samo...

Zobacz inne artykuły

Podobne artykuły

 • lekcja oszczędzania dla dzieciLekcja oszczędzania

  Każdy z rodziców nie chce, aby jego dziecku zabrakło pieniędzy w życiu. Dlatego oprócz …

 • lekcja oszczędzania dla dzieciDysleksja

  Dysleksja Dysleksja to nie choroba, która można wyleczyć – to zaburzenie, które będzie …


Panel informacyjny - pierwszy

Panel informacyjny - drugi


Stopka strony