
Lot dziecka samolotem
Tagi
Jeżeli chcemy wyruszyć z dzieckiem w podróż samolotem, bądź zmusza nas do lotu sytuacja, w której akurat się znaleźliśmy, powinniśmy się do niej dobrze przygotować. Dla jednych podróż samolotem jest ogromną przyjemnością i wygodą, dla innych zaś ciężkim (jeśli nawet nie traumatycznym) przeżyciem. Wybierając się w podróż z dzieckiem po raz pierwszy, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji dziecka na nowe doświadczenie, któremu towarzyszy mnóstwo emocji.
Dlatego przed wylotem dobrze się przygotuj i poznaj swoje prawa i prawa dziecka.
Przygotowanie do lotu
- Poznaj swoje prawa Wybierając się z podróż samolotem z dzieckiem do lat dwóch, musisz liczyć się z tym, że dziecku nie przysługuje osobne miejsce, a także nie możesz dziecku spakować osobnego bagażu. Masz prawo zabrać do samolotu (bez dodatkowych opłat) wózek lub fotelik dla dziecka, który zostanie Ci zabrany tuż przed wejściem do samolotu. W samolocie możesz poprosić obsługę o odgrzanie jedzenia dla dziecka, a także o gorącą wodę. W toalecie powinien być (nie musi) przewijak, jak również środki do pielęgnacji, poduszki, specjalne łóżeczka oraz małe zabawki w prezencie od linii lotniczych, którymi podróżujemy. Jeżeli podróż, w którą się wybieramy to wakacyjny lot do innego kraju, to możemy liczyć na specjalne zniżki dla dziecka. Dzieci do dwóch lat podróżują niemalże bezpłatnie (w płatnościach uwzględnia się tylko opłaty lotniskowe). Dzieciom starszym nawet do 14 – 16 lat, przysługuje trzydziestoprocentowa zniżka. Jest to jednak zależné od oferty linii lotniczej.
- Wybierz połączenia Biorąc pod uwagę komfort swojej pociechy podczas lotu, warto pomyśleć nad tym, czy nie lepiej podróżować nieco droższym samolotem i bez zbędnych przesiadek, czy tańszym i tym samym narażać dziecko na dłuższą podróż. Jeżeli jednak zdecydujesz się na tańsze linie z przesiadkami, warto zwrócić uwagę na to, czy czas postoju nie jest zbyt długi i czy przesiadka nie przypada na noc (kiedy dziecko jest najbardziej śpiące i zmęczone). Jeśli wybierzemy tanie linie lotnicze musimy się liczyć także z brakiem wielu udogodnień, jak np. brak przewijaka.
- Spakuj podręczną torbę. W podręcznej torbie powinny znaleźć się wszelkie niezbędne dokumenty (paszporty), pieluszki (jedna powinna wystarczyć na każde dwie godziny lotu), wilgotne chusteczki, papierowy ręcznik, ulubioną przytulankę (jednak niech to nie będzie półtorametrowy miś), jeśli chodzi o starsze dziecko niech zabierze w podróż np. jakieś książeczki z naklejkami. Wszelkie zabawki zabierane do samolotu najlepiej niech będą nowe – wzbudzą one większe zainteresowanie u dziecka, a dzięki temu lot będzie mijał szybciej. Jeśli nie karmisz piersią, nie zapomnij o jedzeniu i piciu dla dziecka. W podręcznej torbie powinno również znaleźć się ubranko na zmianę oraz niewielki kocyk. Jeśli chodzi o Ciebie to w bagażu podręcznym powinna również znaleźć się bielizna zapasowa, przybory toaletowe oraz portfel. Nie pakujmy jednak do podręcznego bagażu zbyt wiele rzeczy, ponieważ będziemy zmuszeni do noszenia tego zbędnego ciężaru.
Na lotnisku
Gdy wszystko już przygotowane i spakowane, wybierz się na lotnisko na około dwie godziny przed odprawą. Ze spokojem nadaj bagaż, zjedz lekki posiłek, a tuż przed wejściem na pokład przewiń dziecko albo ww specjalnym pomieszczeniu przeznaczonym do matki i dziecka, albo w toalecie dla kobiet (w której też może znajdować się przewijak) lub w łazience przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych (gdzie znajduje się więcej miejsca).
Niektóre matki, aby dziecko spokojnie przeżyło lot, aplikują dziecku czopki z paracetamolem. Paracetamol działa uspokajająco. Jest to rada zaczerpnięta od lekarza pediatry.
Jeśli zabraliśmy ze sobą wózek, musimy się zastanowić nad tym, czy chcemy nadać go jako „normalny” bagaż (wówczas nie będziemy mieli go już do dyspozycji od momentu nadania bagażu aż do przylotu na miejsce), czy też chcemy mieć go aż do momentu wejścia do samolotu. Jeżeli wybierzemy drugą opcję, otrzymamy naklejkę, którą należy przymocować do wózka i możemy się nim posługiwać do czasu wejścia na pokład samolotu.
Jeśli mamy krzesełko samochodowe trzeba to powiedzieć podczas nadawania bagażu, wtedy uzyskujemy informację, czy jest możliwość wniesienia go na pokład.
W samolocie
Gdy znajdziesz się już w samolocie, najlepiej zajmij miejsce znajdujące się jak najbliżej wyjścia. Tym sposobem będziesz bliżej łazienki i wyjścia po lądowaniu. Wiele matek zastanawia się, czy lepiej zając miejsce przy okonie czy przy przejściu. Jeżeli usiądziesz tuż przy przejściu – jesteś narażona na szturchanie podczas przechodzenia obok Ciebie obsługi oraz pasażerów. Jeśli przy oknie — obraz będzie zmieniał się bardzo szybko (dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy dziecko dobrze reaguje na szybko zmieniający się obraz, zabierając je na karuzele). Miejsce przy oknie uniemożliwia również szybkie wyjście np. do toalety.
Kiedy wygodnie rozsiądziesz się już w fotelu zapnij pas, a zaraz po tym przypnij niemowlę pasem, który mocuje się do Twojego pasa. Jeśli masz z tym problemy, poproś o pomoc stewardessę.
Sam lot nie jest nieprzyjemny dla dziecka, najbardziej stresującymi momentami podczas podróży powietrznej jest start i lądowanie samolotu oraz ewentualne turbulencje. Dzieci są bardzo wrażliwe na zmiany ciśnienia – bardzo mocno odczuwają „zatykanie się uszu”, dlatego muszą one coś przełykać. Niemowlęciu możesz podać pierś lub butelkę z mlekiem, starszemu dziecku możesz podać napój z kubeczka. Odradza się lot samolotem w przypadku kataru, ponieważ wtedy uszy bolą najbardziej. Jeśli sama bardzo mocno odczuwasz dyskomfort związany ze startem i lądowaniem – weź gumę do żucia.
W najnowszych samolotach, starsze dzieci na pewno nie będą się nudzić. Samoloty nowoczesnych linii lotniczych wyposażone są w gry komputerowe oraz filmy, które można obejrzeć na ekranie zamieszczonym w poprzedzającym fotelu.
Na koniec, jeśli planujemy podróż samolotem z niemowlakiem, weźmy pod uwagę etap rozwoju dziecka. Nie można zabierać pociechy poniżej dwóch tygodni życia na pokład samolotu, gdyż posiada ona bardzo słabo rozwinięty układ oddechowy i układ krążenia. Starsze dzieci (już trzymiesięczne) znoszą lot przeważnie bez problemów.
Starsze dziecko w samolocie
Starsze dzieci mogą podróżować samodzielnie. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy uiści się dodatkową opłatę za opiekę na pokładzie, którą sprawuje obsługa samolotu.
Aby dziecko rzeczywiście mogło samodzielnie udać się w podróż, niezbędne jest też pisemne potwierdzenie zawierające informację, że na lotnisku docelowym będzie znajdowała się dorosła osoba wskazana przez rodziców czy opiekunów lub oni sami. Takie informacje podaje się podczas dokonywania rezerwacji w biurze podróży.
W tych tańszych liniach lotniczych nie ma możliwości wykupu dodatkowej opieki nad dzieckiem w czasie lotu to też nie ma możliwości podróżowania dziecka bez osoby dorosłej.
Dziecko, które podróżuje pod opieką obsługi samolotu musi mieć ukończone 4 – 5 lat.
Liczba dzieci podróżujących w określonym locie bez opieki jest ograniczona, dlatego trzeba liczyć się z możliwością odmowy rezerwacji. Jeżeli jednak udało się zarezerwować dziecku bilet, sprawdź, czy jest ono odpowiednio przygotowane, tzn. czy ma ze sobą:
- ważny paszport lub tymczasowy dowód osobisty
- wydruk z potwierdzenia rezerwacji
- odpowiednią wizę (o ile jest potrzebna)
Niezłą myślą jest również wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej dziecku.
- Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
Ból brzucha u dziecka
Gdy niemowlę głośno płacze, a Ty nie wiesz czego to przyczyna, w pierwszej kolejności …
Ból ucha u dzieci
Przyczyn bólu ucha u dziecka jest wiele, jednak najczęstszym powodem występowania …
Pierwsze buty
Kiedy kupić pierwsze buty? Zdaniem lekarzy dziecko ucząc się chodzić powinno czynić to …
Jak rozwijać wyobraźnię dziecka
Wstęp Aktywność twórcza dziecka rozwija się od jego najmłodszych lat, dzięki niej możemy …
Bezpieczny dom
Małe dzieci są niezwykle ciekawe świata. Gdy zaczynają raczkować i odkrywać niesamowity …