
Nauka pływania dla niemowlaka
Tagi
Ćwiczenia na basenie są doskonałą zabawą dla każdego malucha. Wszelkiego rodzaju zabawki i kolorowe pomoce spowodują, że zajęcia w wodzie staną się nie tylko zdrową formą spędzania czasu, ale też bardzo wesołą i ciekawą. Zajęcia te mogą przyczynić się też do rozbudzenia w dziecku potrzeby aktywnego spędzania czasu. Pływanie wspomaga rozwój dziecka, jak również wpływa na jego zdrowie.
Ćwiczenia w wodzie podnoszą ogólną odporność młodego organizmu na infekcje i zakażenia, dzięki zajęciom na basenie, dziecko rzadziej choruje na przeziębienie. Inną korzyścią płynącą z ćwiczeń basenowych jest zwiększenie ruchomości w stawach, stanowią też profilaktykę skrzywień kręgosłupa i wzmacniają więzi emocjonalne między dzieckiem, a rodzicem. Poza tym z nauki pływania rodzice również korzystają – pływanie pozytywnie wpływa na ich samopoczucie i kondycję.
Krok po kroku
Gdy wejdziesz z dzieckiem do wody, połóż je najpierw na brzuszku, później na plecach – oczywiście asekuruj go!
Później uświadom niemowlaczkowi, że w wodzie może się poruszać, przemieszczać i bawić się zabawkami.
Wszelakiego rodzaju chlapanie rączkami i nóżkami, rzucanie piłeczkami lub igraszki z kolorowymi gumowymi zabawkami są dobrymi ćwiczeniami dla dziecka.
Jeśli chcesz przygotować dziecko do nurkowania, trzymaj dziecko w specyficzny sposób i polewaj jego główki wodą. Po kilku bądź kilkunastu zajęciach, będziesz mogła (na znak instruktora) próbować ją zanurzyć pod wodą.
Kilkumiesięczne dzieci mogą uczyć się bezpiecznego wskakiwania do wody w pozycji siedzącej. Z czasem bobas nabierze umiejętności dopływania do brzegu basenu i wychodzenia na jego brzeg
Jeśli dziecko zacznie płakać na basenie, nie uciekaj z nim z zajęć. Prawdopodobnie potrzebuje ono więcej czasu na adaptację wodnych warunków niż inne dzieci. Tylko niewielki procent dzieci nie lubi wody inie jest w stanie jej polubić.
Pamiętaj o tym, że dla dziecka basen ma być relaksem, nigdy nie stresem. Dlatego pozwól mu na zdobywanie umiejętności we własnym tempie.
Troszcz się o dziecko ale nie panikuj gdy trochę wody znajdzie się w uchu czy w buzi dziecka – to jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a Twoje przerażenie może się udzielić bobasowi.
Nie oczekuj rzeczy niemożliwych (jak na wiek dziecka) – by dziecko poczuło się jak ryba w wodzie będziesz musiała jeszcze poczekać wiele lat.
Nauka z instruktorem czy bez?
Szkółki pływackie są po to, by z nich korzystać. Nie trzeba przecież korzystać z całych kursów oferowanych przez szkoły nauki pływania, lecz z kilku godzin, które nauczą Cię jak postępować z bobasem na basenie. Wówczas dzięki instrukcjom trenera łatwiej będzie Ci samej ćwiczyć z dzieckiem. Zapisując się do szkółki, zwróć uwagę na to, czy grupa, która ma się znajdować pod okiem instruktora nie jest zbyt wielka (nie powinna przekraczać 15 dzieci).
Należy też pamiętać o tym, że pobieranie lekcji w szkółkach pływackich jest możliwe tylko wtedy, jeśli wcześniej przedstawisz zaświadczenie od pediatry, które wyraża zgodę na naukę pływania dziecka.
Kilka wskazówek dla rodziców
- Nie denerwuj się, gdy maluch boi się tak dużej wody i początkowo nie chce chodzić na pływalnię. Jeśli Twoje dziecko jest sceptycznie nastawione do pływania, opowiedz mu historyjkę o zwierzątkach, które uwielbiają wodę i świetnie pływają.
- Zabierz na zajęcia ukochaną wodną zabawkę dziecka.
- Nie rób zbyt dużych przerw pomiędzy kolejnymi zajęciami na basenie.
- Nie oczekuj od dziecka, by po pierwszych zajęciach pływało jak rybka. Doceniaj jego postępy i chwal malucha za kolejne osiągnięcia.
- Jeżeli sam/a czujesz lęk, skorzystaj z nauki pływania dla dorosłych. Dziecko wyczuwa Twój lęk.
- Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
Ciemieniucha u niemowląt
Ciemieniucha to łojotokowe zapalenie skóry, innymi słowy są to odrzucone komórki …
Pierwsza pomoc
Gdy dziecko upadnie lub uderzy się, nie trzeba długo czekać na jego płacz. Najskuteczniejszym …
Dziewiąty miesiąc
Dziewięciomiesięczny maluch to około sześcio – ośmiokilogramowy brzdąc. Co …
Bobomigi
Bobomigi to prosta metoda komunikacji z niemowlęciem. Określenie niemowlę nie do końca …
Jedenasty miesiąc
Powoli okres niemowlęcy dobiega końca – dziecko rozpoczynając jedenasty miesiąc …