
Pierwsza pomoc
Tagi
Gdy dziecko upadnie lub uderzy się, nie trzeba długo czekać na jego płacz. Najskuteczniejszym lekiem na uspokojenie dziecka jest przytulenie go przez rodziców. Łagodny i spokojny głos rodziców sprawia, że dziecko czuje się ono bezpiecznie, dzięki temu maluch szybko się uspokoi. Wtedy można zająć się raną swojej pociechy.
Leki bez recepty w ramach pierwszej pomocy
Małe dzieci potrzebują dużo ruchu — aktywność sprzyja ich rozwojowi. Ruch jest symptomem zdrowia i energii.
Niezwykła ciekawość świata dziecka, ciągłe bieganie, skakanie, jeżdżenie na rowerku, wspinanie się na drzewa sprzyja upadkom, kontuzjom i urazom. Dlatego warto zaopatrzyć się w najniezbędniejsze środki zapewniające pierwszą pomoc dziecku. Mogą to być proste w użyciu środki dezynfekujące i oczyszczające — sterylne gaziki. Rodzice muszą posiadać wiedzę dotyczącą szybkiej i skutecznej interwencji w razie wypadku dziecka. W tym artykule przedstawimy Wam kilka porad jak prawidłowo zachować się, gdy nasze dziecko dozna urazu.
Pierwsza pomoc przy niewielkich urazach
Gdy nasze dziecko doznało lekkiego urazu, wówczas rodzice bezproblemowo mogą mu sami pomóc stosując środki z domowej apteczki. Najważniejsze czynności jakie muszą wykonać, by udzielić pierwszej pomocy dziecku to:
- staranne oczyszczenie rany – otarcia należy przemyć czystą wodą usuwając przy tym zanieczyszczenia i brud powstały w wyniku uszkodzenia skóry.
- odkażenie rany za pomocą tradycyjnych środków odkażających jak np. woda utleniona lub za pomocą gazików nasączonych 70%-owym alkoholem. To pozwoli usunąć bakterie z rany i zmniejszy zagrożenie zakażenia.
- odpowiedni opatrunek w postaci plastra lub opatrunku z gazy – zależy od wielkości rany.
Pamiętajmy o tym, że dostęp powietrza do rany przyspiesza gojenie ran, dlatego należy regularnie zmieniać opatrunki, a gdy nie są już potrzebne można je całkowicie zdjąć. To przyspieszy odbudowę naskórka.
W rodzinnej apteczce powinny również znaleźć się preparaty łagodzące objawy stłuczeń i siniaków. Do takich preparatów należy między innymi Altacet (w żelu lub w tabletkach).
Silniejsze urazy
Jeżeli dziecko w wyniku upadku doznało poważniejszego urazu, trzeba zastosować lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Jeżeli uraz budzi większe wątpliwości, powinniśmy skontaktować się z przychodnią, gdzie przyjmuje chirurg dziecięcy lub zgłosić się z dzieckiem na ostry dyżur do szpitala.
Jeżeli skaleczenia i otarcia są rozległe, a dodatkowo są zanieczyszczone brudem czy ziemią, może to wymagać podania dziecku szczepionki lub surowicy przeciwtężcowej. Musimy liczyć się z tym, że nawet do najmniejszego skaleczenia może przedostać się laseczka tężca, która wytwarza w organizmie toksyczny jad uszkadzający centralny układ nerwowy.
Choroba ta prowadzi do wzmożonego napięcia mięśniowego, co powoduje niekontrolowane skurcze różnych partii ciała i napady drgawek. Jednymi z objawów sugerujących, że zakażenie się rozwija jest trudność z przełykaniem i szczękościsk. Następnie pojawia się sztywność karku i kończyn. Jeżeli podejrzewa się zakażenie, w trybie natychmiastowym należy podać surowicę
Do lekarza trzeba będzie się też wybrać wtedy, gdy skaleczenie bardzo krwawi i nie ma możliwości jego zatamowania. Również będzie trzeba się wybrać do lekarza wtedy, gdy obrzęk bądź krwiak narasta w bardzo szybkim tempie lub jest nieproporcjonalnie duży do samego urazu.
Gdy podejrzewamy złamanie kończyny wtedy niezwłocznie musimy udać się do chirurga. Nie możemy także ignorować wszelkiego rodzaju ugryzień przez zwierzęta np. przez psa, kota, ponieważ istnieje ryzyko zakażenia wścieklizną. Jeżeli dziecko zostanie ugryzione, wówczas trzeba ranę przepłukać bardzo obficie wodą z mydłem. To może sprawić, że wirus ulegnie osłabieniu lub całkowicie zginie. Ranę jednak bezwzględnie musi obejrzeć lekarz.
- Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
Ciemieniucha u niemowląt
Ciemieniucha to łojotokowe zapalenie skóry, innymi słowy są to odrzucone komórki …
Dziewiąty miesiąc
Dziewięciomiesięczny maluch to około sześcio – ośmiokilogramowy brzdąc. Co …
Bobomigi
Bobomigi to prosta metoda komunikacji z niemowlęciem. Określenie niemowlę nie do końca …
Jedenasty miesiąc
Powoli okres niemowlęcy dobiega końca – dziecko rozpoczynając jedenasty miesiąc …
Dziesiąty miesiąc
W dziesiątym miesiącu, dziecko jest zachwycone umiejętnością przemieszczania się, …