
Pierwsze objawy ciąży
Czy jesteś w ciąży? A skąd wiesz, że nie? Po czym poznać, że jesteś w ciąży? Zatrzymanie miesiączki jest pierwszym objawem zajścia w ciążę, ale, jej brak nie zawsze oznacza ciążę…
Pierwsze objawy ciąży – objawy odczuwalne
Zatrzymanie krwawienia miesiączkowego.
Zatrzymanie miesiączki jest pierwszym objawem zajścia w ciążę – szczególnie u kobiet, które dotychczas miesiączkowały regularnie. Trzeba pamiętać o tym, że spóźniająca się miesiączka czy całkowity jej brak jest przyczyną ciąży. U kobiet zdarza się w ciągu roku jeden lub dwa cykle bezowulacyjne, kiedy to nie dochodzi do krwawienia. Z biegiem lat „pustych” okresów (cykli) będzie zapewne coraz więcej.
Niektóre kobiety natomiast regularnie miesiączkują mimo, że doszło do zapłodnienia. Bywa też, że około 11 – 12 dnia od zapłodnienia dochodzi do minimalnego plamienia (krwawienia). Może ono błędnie wskazywać na miesiączkę, co utrudnia określenie terminu porodu. Pewna część kobiet – pomimo zapłodnienia – przez pierwsze 3 – 4 miesiące nadal regularnie miesiączkuje. W takim przypadku jedynym sposobem na sprawdzenie, czy jesteś w ciąży jest przeprowadzenie testu ciążowego. Testy są bardzo czułe i wskazują na zapłodnienie już w dniu, kiedy miała wystąpić miesiączka. Na ogól nieomylny wynik testu ciążowego można otrzymać po jedno-, trzydniowym opóźnieniu okresu. Testy ciążowe można przeprowadzić wtedy, gdy w moczu kobiety ewentualnie może pojawić się hormon HCG, a więc w 7 – 10 dniu po zapłodnieniu. Hormon ten wykrywalny jest we wcześniejszym czasie we krwi, dlatego można też przeprowadzić badanie krwi (7 dni po zapłodnieniu) potwierdzające lub wykluczające zajście w ciążę. Testy ciążowe są łatwe w użyciu i w 99% wiarygodne – pod warunkiem, że zostały przeprowadzone zgodnie z instrukcją obsługi zawartą w opakowaniu.
Ewentualne przyczyny braku miesiączki:- nadmierny stres
- męcząca podróż, zmiana klimatu
- zmęczenie
- strach przed zajściem w ciążę
- problemy hormonalne lub choroba
- otyłość
- odchudzanie, niezdrowa dieta
- nieregularny tryb życia, brak snu
- odstawienie pigułek antykoncepcyjnych
- karmienie piersią
- alkohol
- papierosy
- leki
Częste oddawanie moczu.
Możliwą oznaką ciąży jest znacznie częstsze oddawanie moczu, zauważalne zwykle 6 – 8 tygodni po zapłodnieniu. Wówczas kobieta może odczuwać zwiększone parcie na pęcherz, wynikające powiększającą się macicą.
Zbyt częste wizyty w toalecie mogą być również przyczyną:
- infekcji dróg moczowych
- stosowania leków moczopędnych
- picia ziół, które wpływają na częstotliwość oddawania moczu
- cukrzycy
Nudności i wymioty
Kolejnym możliwym objawem ciąży są występujące nudności i wymioty. Występują one najczęściej u kobiet, które oczekują dziecka po raz pierwszy lub u kobiet z predyspozycjami do ciąży mnogiej, a także u kobiet, które mają bardzo wyostrzony zmysł węchu – wyczulenie na jakiekolwiek zapachy. Często bywa tak, że kobieta ma nudności już w pierwszych dniach po zapłodnieniu, jednak nie można tych objawów traktować jako objawów ciąży, mogą one być wynikiem:
- nieodpowiedniej diety
- choroby lokomocyjnej
- infekcji wirusowej (tzw. grypa żołądkowa)
- zatrucia pokarmowego
- ubocznych działań leków
Wymioty i nudności ciążowe występują dopiero od 2 – 8 tygodnia ciąży i trwają do 12 – 14 tygodnia. Wymioty i nudności najczęściej pojawiają się rano, jednak mogą też doskwierać przez cały dzień.
Przebarwienia skórne
Przebarwienia skórne mogą pojawić się w pierwszych tygodniach ciąży. Przebarwienia występują zwykle na wargach sromowych, brodawkach, a także linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego. U niektórych kobiet występują także przebarwienia na twarzy.
Inne przyczyny pojawienia się przebarwień skórnych:
- nadprodukcja lub nierównomiernego rozłożenia substancji barwnikowej (melaniny)
- promieniowanie UVA i UVB
- zażywanie leków hormonalnych
- okres menopauzy
- choroby wątroby
- zaburzenia miesiączkowania
- zapalenie przydatków
- nadczynność nadnerczy
- nadczynność tarczycy
- skutki uboczne stosowania niektórych leków
- działanie substancji fototoksycznych i fotoalerizujących (w lekach, w kosmetykach)
Zmiana łaknienia i ślinotok, zaparcia, zgaga, skurcze jelit
W pierwszym trymestrze ciąży (w pierwszych 12 ciąży) mogą występować zaparcia, a także zmiany łaknienia – poczynając od tzw. „zachcianek” kończąc na całkowitej niechęci do niektórych produktów, np. do mięsa.
Takie objawy mogą być również powodem:
- nieprawidłowej diety
- stresu
- zaburzeń pracy układu pokarmowego
- infekcji
Jeśli chodzi o zaparcia, występują one przez cały okres ciąży. Aby zmniejszyć dolegliwości związane z tą nieprzyjemną dolegliwością należy pić duże ilości płynów oraz stosować lekkostrawną dietę oraz jeść częściej, spożywając niewielkie posiłki.
We wczesnej ciąży występują także bezbolesne i częste skurcze jelit, a także zgaga, przyczyną której jest cofanie się treści żołądkowej w kierunku przełyku.
Zmiany samopoczucia
U kobiety we wczesnej fazie ciąży mogą występować męczliwość oraz zwiększenie potrzeby snu, zwykle w godzinach popołudniowych. Często bywa i tak, że kobieta w ciąży jest drażliwa, płaczliwa i nadpobudliwa.
Niechęć do palenia
W pierwszym trymestrze ciąży, u kobiet palących może wystąpić całkowita niechęć do palenia.
Prawdopodobne objawy ciąży
Podwyższona temperatura
Podwyższona temperatura ciała (powyżej 37°C), utrzymująca się przez minimum 2 – 3 tygodnie od owulacji, jeśli nie jest przyczyną przeziębienia, to dużym prawdopodobieństwem może być zajście w ciążę. Zwiększona temperatura powodowana jest ilością progesteronu, który jest odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży w fazie początkowej. Później ta funkcja przekazywana jest łożysku.
Powiększenie piersi
Powiększenie piersi może być symptomem zapłodnienia, jednak nie można zapominać o tym, że w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, piersi kobiety również stają się pełniejsze i często obolałe.
Jednak ich zwiększona wrażliwość i mrowienie mogą wskazywać na ciążę. W przypadku ciąży dodatkowo dookoła brodawek zwykle powstają niewielkie guzki, będące ujściem gruczołów łojowych oraz pojawia się zaciemnienie aureoli wokół sutków. Taki stan kobiety jest zauważalny około 6 – 8 tygodnia od zapłodnienia.
Inne przyczyny obolałych piersi:
- stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
Zmiany w gruczołach sutkowych mogą objawiać się w postaci ich powiększenia, jak i wzmożonego napięcia i obrzmienia piersi, w postaci poszerzenia i uwidocznienia żylnych naczyń podskórnych, a także w postaci wydzielania płynu pod wpływem nacisku.
Liczne zmiany w narządach płciowych
Do pewniejszych objawów ciążowych zalicza się liczne zmiany w narządach płciowych, które są stwierdzane podczas badania ginekologicznego. W początkowej fazie ciąży występuje rozpulchnienie macicy i szyjki (2−8 tygodni po zapłodnieniu), jednak mogą to być również przyczyny opóźnienia miesiączki.
W 8 – 12 tygodniu ciąży zaobserwowano powiększenie macicy i brzucha kobiety. Oprócz tego zmianę zabarwienia błony śluzowej pochwy oraz zaciemnienie linii białej od pępka do wzgórka łonowego (4 lub 5 miesiąc). Ten ostatni objaw może być także przyczyną braku równowagi hormonalnej lub efektem wcześniejszej ciąży.
Innymi objawami w tej strefie jest zasinienie narządów płciowych, podobnie jak w pochwie związane jest to z przekrwieniem narządu, zmiana śluzu szyjkowego, który traci swoją rozciągliwość. W czasie ciąży zwiększa się wydzielanie śluzu z pochwy – zwykle jest on zmętniały, biały lub szarawy, co jest wynikiem zwiększonej produkcji hormonów płciowych.
Rozstępy skórne
Prawdopodobnym objawem ciąży jest pojawienie się lub zwiększenie ilości rozstępów skórnych, szczególnie w okolicy brzucha, w bocznych partiach pośladków i zewnętrznych powierzchniach ud.
Najpewniejsze metody wykrywające ciążę
Badanie ginekologiczne
Jeżeli wynik testu ciążowego jest pozytywny kobieta powinna udać się do ginekologa, podobnie powinna postąpić w przypadku, gdy wynik testu jest ujemny (a istnieje podejrzenie ciąży).
Lekarz ginekolog przeprowadzi serię badań i zanalizuje zmiany w narządach rodnych: obejrzy przedsionek do pochwy, srom i krocze, zbada we wzierniku zasinienie pochwy i oceni szyjkę macicy, przeprowadzi badanie palpacyjne pochwy, które stwierdzi aksamitną szorstkość powierzchni pochwy, charakterystyczną w czasie ciąży oraz przeprowadzi badanie dwuręczne.
USG
W 4 – 6 tygodniu od zapłodnienia, można wykryć ciążę przeprowadzając, za pomocą ultrasonografii, badania narządów rodnych. Dzięki USG najpewniej rozpoznaje się ciążę, ponieważ zapłodniona komórka jajowa jest widoczna na monitorze tego urządzenia już od 5 tygodnia ciąży.
Czynność serca płodu
Czynność serca płodu można określić i jest słyszalna w 10 – 20 tygodniu ciąży, w zależności od aparatu.
Ruchy płodu
Ruchy płodu wyczuwalne są poprzez powłoki brzuszne po 16 tygodniu ciąży.
Jak to wygląda u Ciebie?
- Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
Wymioty u dziecka
Wymioty nie są niczym przyjemnym – każdy z nas pewnie nie raz miał okazję się o tym …
Pierwszy miesiąc
Rozwój fizyczny miesięcznego dziecka Wygląd dziecka zaraz po porodzie nie jest …
Teatr Małego Widza
Teatr z misją i pasją
Odpowiedzi: 1
1. Re: Pierwsze objawy ciąży
Witam. Krążę po internecie od strony do strony, czytałam mnóstwo artykułów a między innymi ten co tutaj podaje: www.biomedical.pl/ciaza/objawy-ciazy-76.html - zbierajac te wszystkie informacje do kupy nadal nie jestem w stanie odpowiedzieć sobie czy jestem w ciąży czy nie bo uprawiałam z facetem stosunek 6 dni temu i od 3 dni boli mnie brzuch a od 2 bolą mnie piersi, czuję to zwłąszcza przy dotyku. teaz mam takie dziwne uczucie bólu brzucha, niby nie przeszkadza a jednak odczuwam, jak nie wiem po wypiciu niedogotowanej wody... czy test będzie już wiarygodny? Stosunek był w gumce ale pękła, ponoć zdążył wyjść a więć jak myślicie?