
Pierwszy września
Jak ułatwić dziecku pierwszy dzień w szkole?
Pierwszy dzień w szkole to dla dziecka prawdziwe przeżycie. Dotychczas była tylko zabawa w przedszkolu i w domu, w szkole jednak czeka dziecko nieco więcej pracy. Pierwsze dni w szkole mają ogromny wpływ na postawę dziecka podczas dalszych lat nauki. Zadaniem rodziców jest przygotowanie dziecka w taki sposób, by dzięki dobremu startowi było ono szczęśliwe w szkole.
Z całą pewnością rodzice nie powinni dziecka straszyć szkołą, to znaczy mówić, że w przedszkolu była zabawa, a teraz czeka je ciężka praca. Efekt na pewno będzie odwrotny – dziecko pod wpływem stresu zamiast rzeczywiście rozwijać się poprzez naukę będzie szukało wykrętów, żeby uniknąć pójścia do szkoły. Równie wielkim błędem popełnianym przez rodziców jest wyolbrzymianie każdej nawet najmniejszej porażki dziecka. Przykładowo, jeśli dziecko ma krzywe pismo, źle spakowany tornister, czy nie najlepsze oceny z wychowania fizycznego to nie powód do karcenia dziecka słowem ani czynem. Oliwy do ognia dolejesz jeszcze bardziej wtedy, gdy zaczniesz porównywać swoje dziecko z innymi dziećmi – wtedy maluch będzie przekonany, że nie potrafi nic dobrze zrobić. Taka sytuacja może przyczynić się do tego, że dziecko wyrośnie na zakompleksionego i niewierzącego w siebie człowieka, dlatego należy chwalić każdy nawet najmniejszy nawet sukces dziecka i motywować go do dalszej pracy. Możesz również porozmawiać ze swoimi rodzicami o tym, jak wyglądał Twój pierwszy etap nauki, czy byłeś od razu prymusem lub sportowcem. To w jakiś sposób pomoże Ci spojrzeć na dziecko z dystansem.
Pomimo, że na początku lekcji w szkole jest niewiele, to dziecko i tak wraca do domu zmęczone – bo przecież bardzo się stara by spełniać oczekiwania nauczycielki, które niejednokrotnie są tak trudne do wykonania. Na początku dziecko musi się przyzwyczaić do całogodzinnego siedzenia w twardej ławce, do siusiania tylko podczas przerwy, do wykonywania zadań według zaleceń nauczycielki. Dziecko może być zmęczone hałasem w szkole, od którego boli je głowa, a także może męczyć je ból ręki od ciągłego ołówka. Jedyny plus jest taki, że Pani w szkole zwykle jest miła i stara się wszystko powoli i dokładnie tłumaczyć swoim wychowankom.
Najważniejsze w tych pierwszych dniach w szkole jest to, aby rodzice zarezerwowali czas na bliski kontakt z dzieckiem, wypełniając go rozmową, wspólnymi spacerami i zabawą. To pomoże wzbudzić w dziecku poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.
Przygotowania do pierwszego dnia w szkole.
- Nie strasz dziecka szkołą.
- Opowiadaj dziecku o szkole (i o zasadach w niej panujących), wprowadzając go w świat szkolny.
- Oprowadź dziecko po szkole – pokaż mu gdzie jest ubikacja, klasa, szatnia, świetlica, stołówka.
- Zabierając dziecko na zakupy, pozwól mu wybrać samemu ubrania, tornister, zeszyty i inne przybory.
- Weź kilka dni wolnego – dziecko na pewno będzie chciało wiele Ci opowiedzieć, a poza tym będziesz mogła na początku sama odebrać dziecko ze szkoły.
- Zorganizujcie w domu kącik nauki.
- Pierwszy dzień szkoły niech od samego rana będzie miłym przeżyciem – przygotujcie ulubione śniadanie, możesz też podarować dziecku jakiś miły drobiazg.
- Chwal dziecko nawet za te najmniejsze sukcesy.
- Czas spędzany w domu po szkole nie powinien być tylko czasem przeznaczonym na naukę. Twoje dziecko jest jeszcze małe i dlatego ma prawo do zabawy i odpoczynku.
- Staraj się, by dziecko rozwijało szkolne i pozaszkolne zainteresowania – to umocni je w przekonaniu, że jest w czymś dobre.
- Pokazuj dziecku przy każdej możliwej sytuacji że w nie wierzysz.
- Nie wyolbrzymiaj porażek dziecka.
{text:soft-page-break} Ekwipunek pierwszoklasisty
Rodzice powinni wiedzieć o tym, że dziecko nie musi mieć wszystkich książek i zeszytów oraz pomocy naukowych zaraz pierwszego dnia w szkole.
Jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach, zanim wyślemy dziecko do szkoły:
- wszystkie pomoce naukowe, zeszyty, książki i przybory powinny być podpisane (najlepiej od środka i od zewnątrz) – to ułatwi odnalezienie właściciela i pozwoli uniknąć sytuacji, w której dzieci się kłócą co jest czyje
- zakup tornistra – pierwszy w życiu tornister nie może być zbyt ciężki, musi być jednak wygodny w noszeniu i zapobiegać wadom postawy. Tornister powinien mieć usztywniany tył i regulowane szelki. Dobrze by było, gdyby tornister miał naklejki odblaskowe, by dziecko było widoczne na ulicy.
- plastikowe pudełko na śniadanie
- w piórniku powinny być: dwa drewniane ołówki, gumka do gumowania, temperówka, oraz ołówkowe kredki – na tym etapie nauki pisaki, korektory i długopisy są zbędne, ponieważ dzieci bardzo się mylą podczas pisania. Ewentualnie dziecku może się przydać zestaw cienkopisów w podstawowych kolorach (czerwony, niebieski, zielony). Pamiętajmy również o tym, że to kredki a nie flamastry rozwijają we właściwy sposób wyobraźnię dziecka.
- papier kolorowy
- klej
- nożyczki
- farby akwarelowe z pędzelkiem
Pierwsza samodzielna droga do szkoły
Pierwsza samodzielna droga dziecka do szkoły powinna być poprzedzona kilkakrotną drogą do domu wraz z rodzicem, by ten mógł pokazać swojej pociesze trasę, którą ma dziecko wracać do domu. Wtedy też masz okazję zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa, które czyhają na nie. Naucz dziecko prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Powiedz dziecku, że zbliżając się do pasów musi najpierw się zatrzymać na skraju jezdni czy chodnika, później musi spojrzeć w lewo, w prawo, a następnie znowu w lewo. Dopiero po wykonaniu tych czynności, jeśli nic nie nadjeżdża z żadnej strony, dziecko może przejść przez jezdnię.
Jak stres wpływa na dziecko?
Szkoła może wpływać na dziecko stresująco z różnych przyczyn:
- złe kontakty z rówieśnikami
- nieumiejętność zdobycia pozycji w klasie
- lęk przed nauczycielem
- zbyt mocne przeżywanie presji na osiąganie dobrych wyników w szkole
- mniejsze zdolności
- samodzielne powroty do domu
Jeżeli dziecko będzie pod ciągłym wpływem stresu, wówczas jego zachowanie może stawać się coraz bardziej agresywne – dochodzi do bójek w szkole, kłótni, przeszkadzają nauczycielom. Do takiego zachowania dziecka może przyczynić się też na przykład rozwód rodziców.
Dziecko może też reagować na stres w postaci fiksacji, czyli zaczyna wykonywać czynności nawykowe, przykładowo niepowodzenia w szkole mogą przyczynić się do „ucieczki” dziecka w świat gier komputerowych. Mogą też pojawić się tiki nerwowe.
Inną reakcją na przeżywany przez dziecko stres jest apatia, wówczas dziecko staje się bierne, nie chce się do nikogo odzywać, wycofuje się z kontaktów, staje się powolne i „osowiałe”, może się wydawać, że jest mu wszystko jedno.
Część dzieci pod wpływem stresu reaguje regresyjnie. Polega to na tym, że dziecko tak jakby się „cofa”, czyli zachowuje się w charakterystyczny sposób dla najmłodszych dzieci. W takim {text:soft-page-break} przypadku może występować moczenie nocne.
Wskazówki i uwagi
Na pierwszych zajęciach, nauczycielka musi usytuować każde dziecko w ławce, dlatego jeśli dziecko ma wady wzroku lub jest leworęczne, zgłoś to nauczycielce. Wówczas uczeń z wadą wzroku może siedzieć bliżej tablicy, a uczeń leworęczny po lewej stronie ławki – co zapobiegnie szturchaniu podczas pisania.
Nauczycielka poprosi Cię o podanie niezbędnych informacji o dziecku i jego miejscu zamieszkania, tzn. adres, data i miejsce urodzenia, imiona i nazwiska rodziców, numer kontaktowy telefonu, nr PESEL, a także kasę chorych, do której należy.
Warto też zapisać nauczycielce informacje o tym, czy dziecko jest na coś uczulone, jeśli tak – na co.
Każde dziecko, gdy staje się uczniem danej szkoły otrzymuje legitymację, która uprawnia do 50% zniżki na komunikację miejską oraz pociągi. Dlatego będzie potrzebne legitymacyjne zdjęcie dziecka.
- Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
Wymioty u dziecka
Wymioty nie są niczym przyjemnym – każdy z nas pewnie nie raz miał okazję się o tym …
Pierwsze objawy ciąży
Czy jesteś w ciąży? A skąd wiesz, że nie? Po czym poznać, że jesteś w ciąży? …
Pierwszy miesiąc
Rozwój fizyczny miesięcznego dziecka Wygląd dziecka zaraz po porodzie nie jest …
Teatr Małego Widza
Teatr z misją i pasją