
Pomysły na zabawę podczas podróży
Gdy planujemy dłuższy wyjazd rodzinny, wycieczkę lub wakacje warto pamiętać o tym, by podróżujące z nami dziecko nie czuło znużenia. Rodzice niejednokrotnie odczuwają strach i przerażenie na samą myśl o tym, że mają zabrać swoją pociechę w długą i monotonną drogę.
Wtedy nawet bardzo grzeczne dziecko może stać się agresywne przez swoją niemożność usiedzenia na miejscu. Nie możemy mieć tego dziecku za złe, gdyż sami niejednokrotnie wiercimy się i rozglądamy, gdy jesteśmy znudzeni. Dlatego nie wymagajmy od swojej pociechy (dla której w tym okresie najważniejszy jest ruch i zabawa), by grzecznie siedziało przez cały okres podróży, gdyż jest to niemożliwe.
Zadaniem rodzica, który nie prowadzi samochodu jest umilanie dziecku czasu oraz zapewnienie mu rozrywki. Trzeba pamiętać również o tym, by robić przerwy w podróży mniej więcej co 2 – 3 godziny i najlepiej w miejscach, gdzie może być zapewniona rozrywka dla dziecka (place zabaw, huśtawki, zjeżdżalnie itd.). Można też zabrać piłkę lub bingo, by zapewnić ruch podczas przystanków. W czasie przerw w podróży można również pobawić się w berka, wyścigi.
Podróż z pewnością umili śpiew. Dzieci uwielbiają wokalne popisy swoich rodziców, a także same lubią śpiewać, wystarczy je zachęcić do tego. Można także zabrać płyty z ulubionymi piosenkami dziecka i słuchać ich w trakcie podróży (wcześniej drukując słowa piosenek)
Ważnym jest, aby co jakiś czas zmieniać zabawy, by pociecha się nie znużyła.
Drodzy rodzice, gdy już dotrzecie wraz ze swoimi pociechami na miejsce, nie zapominajcie o pochwale dla dziecka – doceńcie to, że wytrzymało tę długą podróż.
Oto kilka pomysłów na udaną zabawę podczas podróży z dzieckiem:
Zabawa z mapą w roli głównej.
Wydrukuj dziecku fragment mapy (najlepiej z miejscem, do którego zmierzacie) i poproś je, by znalazło najlepszą trasę do określonego miejsca.
Warto także narysować prostą i czytelną mapkę z drogą do celu. Przyda się ona wtedy, gdy dziecko zacznie marudzić i dopytywać: „kiedy dojedziemy?”. Wówczas możesz pokazać dziecku drogę, jaką już pokonaliście i ile jeszcze wam zostało do pokonania.
Dziecko może również zakreślać na mapie drogą, którą przemierzacie, zaznaczać miejsca, które zwiedziliście. Możesz również zaproponować dziecku, by zapowiadało następną miejscowość, przez którą będziecie przejeżdżać.
Dokumentowanie podróży.
Daj dziecku blok i kredki, by mogło rysować i opisywać to, co widzi, to, co je otacza. Zachęć je do rysowania widoków, które mija.
Gry słowne, historyjki i zagadki
W czasie podróży możesz dziecku opowiadać wesołe historyjki, zadawać zagadki.
Wspólne opowiadanie historyjki może być nie tylko świetnym sposobem na zabicie czasu ale także
zabawą z duża porcją uśmiechów. Zabawa polega na tym, że jedna osoba zaczyna np. mama mówi: „dawno, dawno temu” później dziecko: „za górami, za lasami”, następnie tata: „żyła sobie mała” i kontynuuje znów mama: „dziewczynka o złotych włosach”…
Możesz również podać jakąś literkę, np. „T” i zaproponować dziecku, by wyszukało wokół siebie jakąś rzecz na tę literę np. trawa. Możesz grać na czas (licząc do 3 – 5) lub rywalizować z dzieckiem.
Zabawy na spostrzegawczość
To, co was z pewnością będziecie mijać podczas podróży to inne samochody. Uczyń z nich atrakcję lub element zabawy. Zaproponuj dziecku, by wyszukiwało np. tablice rejestracyjne zawierające te same litery lub cyfry co wasz samochód, możesz również zaproponować zliczanie samochodów danej marki, danego koloru itp.
Jeżeli w samochodzie jedzie więcej osób (ale niekoniecznie) można bawić się poprzez rywalizację, tzn. „kto pierwszy zobaczy jakiś specyficzny samochód”, „kto pierwszy zobaczy bociana”, „kto pierwszy zobaczy określony dom”. Ten, kto „wygra” zadaje kolejną zagadkę.
Gra w „łapki”
Naucz dziecko gry w „łapki” – nawet minimalna porcja ruchu dobrze mu zrobi.
Znaki drogowe
Podczas podróży niemalże bez przerwy mijacie znaki drogowe. Poproś dziecko, by wymyśliło lub powiedziało co oznacza dany znak.
Chmury
Zaproponuj dziecku, by powiedziało z czym kojarzy mu się dana chmura.
Zabawy w ciszę (dla zmęczonych rodziców)
Mówisz: „cisza na morzu, cisza w kościele… kto się odezwie ten będzie ciele” – zabawa polega na rywalizacji kto dłużej wytrzyma w milczeniu. Można również nieco zmodyfikować tę zabawę i włączyć do gry wszystkie osoby, które znajdują się w samochodzie, proponując całkowitą ciszę np. do następnej stacji benzynowej lub do następnego przejazdu kolejowego.
Zabawy dla dziecka w wieku około 2 lat
Aby zabawić w podróży całkiem małe dziecko, zabierz w podróż książeczki z dużymi obrazkami, z okienkami, z ruchomymi elementami. Przeglądaj je z dzieckiem i opowiadaj mu o tym, co widzicie.
Zabawy paluszkowe
Pokaż dziecku jak „idzie kominiarz po drobienie”, „idzie rak nieborak”, lub gdzie „sroczka kaszkę warzyła”.
Marudzący miś
Opiekuj się wraz z dzieckiem pluszowym, marudzącym pasażerem – przytulaj go, gdy „płacze”, kołysz do snu, nakarm…
Nazywaj części ciała
Naucz swoją pociechę jak nazywają się poszczególne części ciała. A gdy ma już ten etap zabawy za sobą zapytaj dziecko „czy to jest nos?” wskazującym tym samym na ucho.
Drugi kierowca
Jeżeli masz zabawkową kierownicę, zabierz ją do samochodu, by dziecko też mogło „poprowadzić” samochód.
Naśladowanie min
Zrób śmieszną minę, a następnie poproś, aby dziecko wykonało taką samą. Sprawdźcie, czy potraficie się wzajemnie naśladować.
Zabawy dla dziecka w wieku 3 – 5 lat
Szukaj, aż znajdziesz
Zabierz w podróż kolorowe czasopisma z ilustracjami. Otwórz na jakiejś stronie i poproś dziecko, by znalazło na określonym zdjęciu np. czapkę. Jeśli się uda, zamieńcie się rolami.
Zgadnij, co to
Niech dziecko zamknie oczy, a Ty w tym czasie wyjmij z torebki jakiś przedmiot, włóż go do rąk dziecka i poproś, aby odgadło co to takiego.
Skojarzenia
Powiedz jakieś słowo np. morze, teraz niech dziecko powie z czym mu się to kojarzy (np. z plażą, rybkami, piaskiem, wodą itd.)
Ćwiczenie na zapamiętywanie
Powiedz dziecku, by Ci się dobrze przyjrzało, następnie niech zamknie oczy i odpowiada na Twoje pytania, np.: jakiego kolory jest Twoja bluzka, czy masz na sobie długie czy krótkie spodnie, jakie masz obuwie na sobie itd.
Przebieranki
Zabierz w podróż misia lub lalę dziecka (albo to i to). Gdy misiowi zrobi się zimno (teoretycznie), niech dziecko założy misiowi sweterek, a gdy lala idzie spać, niech dziecko przebierze je w piżamę.
Te czynności powinny zająć dziecku trochę czasu.
Zabawy dla dzieci starszych (6−8 lat)
Łańcuch słów
To będzie dobra zabawa dla dzieci, które znają już wszystkie litery. Ty mówisz dziecku jakieś słowo a jego zadaniem jest wymyślić inny wyraz rozpoczynający się na literę, która była ostatnia w Twoim słowie. Każdy kolejny wyraz musi rozpoczynać się od ostatniej litery ostatniego słowa, np. słońce, ekran, niebo, ołówek, łąka, arbuz itd.
Litery i wyrazy
Wraz z dzieckiem postaraj się wymyślić jak najwięcej słów na daną literę – możecie rozpocząć od A, gdy pomysły zostaną wyczerpane zajmijcie się literką B…
Czy jedzie z nami pilot?
Jeżeli dziecko potrafi czytać mapy, możesz poprosić je, by pilotowało kierowcy. Z pewnością długo nie wytrzyma, jednak przez jakiś czas zajmie je ta odpowiedzialna funkcja.
Zliczanie palców i nie tylko…
W czasie podróży możesz przećwiczyć z dzieckiem liczenie. Pokaż dziecku np. 3 palce, później dodaj do nich kolejne 4 z drugiej ręki później dodaj do nich palce u stóp dziecka itd. Możecie również zliczać coś innego, np. samochody.
Czytanie książki lub słuchanie
Zabierz w podróż jakąś dobrą książkę dla dzieci, możesz też zabrać płytę z nagraną dobrą książką dla dzieci.
Literaki – Scrabble
Jeżeli masz w domu grę Scrabble zabierz ją w podróż. Jest to gra, która zapewnia
nie tylko dobrą zabawę ale też pobudza do kreatywnego myślenia.
- Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
Wymioty u dziecka
Wymioty nie są niczym przyjemnym – każdy z nas pewnie nie raz miał okazję się o tym …
Pierwsze objawy ciąży
Czy jesteś w ciąży? A skąd wiesz, że nie? Po czym poznać, że jesteś w ciąży? …
Pierwszy miesiąc
Rozwój fizyczny miesięcznego dziecka Wygląd dziecka zaraz po porodzie nie jest …
Teatr Małego Widza
Teatr z misją i pasją
Odpowiedzi: 1
1. Re: Pomysły na zabawę podczas podróży
W długą podróż można zabrać notebooka i pozwolić dziecku na trochę luzu:)nich sobie pogra, na pewno umili mu to podroż:) tak zrobiłam, gdy jechaliśmy w tym roku na wakacje:) moja córcia tak zajęła się gra w sieci,że nie było żadnych pytań typu:długo jeszcze? Kiedy będziemy na miejscu? Wiadomo,że granie na komputerze nie jest zbyt wychowawcze,ale jak mam to miejsce od czasu do czasu, to na pewno nikomu nie zaszkodzi:) dla dziewczynek polecam gry w tym stylu, jak te na tej stronie:http://gryubieranki.tv/