
Poród — skąd wiemy, że już się zaczyna?
Tagi
Pierwiastki (tak nazywamy kobiety rodzące po raz pierwszy) bardzo często zadają to pytanie w obawie by nie przeoczyć objawów i zbyt późno nie trafić do szpitala. Uspokajamy!
To nie scena z filmu, gdzie akcja porodowa zaczyna się w najmniej spodziewanym momencie a kobieta zwykle rodzi w taksówce. Najczęściej porody zaczynają się powoli a ciało daje wyraźné sygnały świadczące o zbliżającym się rozwiązaniu.
Gimnastyka macicy
Ok. 6 tygodni przed porodem macica zaczyna ćwiczyć. Pojawiają się skurcze przepowiadające (tzw. Braxtona Hicksa).
Są nieregularne, bezbolesne. Możesz odczuwać, że brzuch twardnieje i jakby ciągnie w dół. Zwykle zmiana pozycji, ciepła kąpiel sprawiają, że skurcze ustępują.
Uwaga: gdy skurcze są bardzo bolesne skontaktuj się z lekarzem lub położną. Nieraz, by uniknąć przedwczesnego porodu konieczne jest wspomaganie farmakologiczne!
Obniżanie dna macicy
Na kilka tygodni lub dni przed porodem główka dziecka zaczyna wstawiać się w kanał rodny, brzuch widocznie się obniża. Zdecydowanie łatwiej będzie Ci oddychać, odczujesz mniejszy ucisk na żołądek ale nastąpi również większe parcie na pęcherz moczowy co zwiększa potrzebę oddawania moczu.
Wydalanie czopu śluzowego
Kiedy szyjka mięknie, zaczyna się skracać i rozwierać następuje wydalanie czopu śluzowego. To gęsta , zbita warstwa śluzu, która tworząc coś w rodzaju „korka” przez całą ciążę chroni wnętrze macicy przez infekcjami.
Wydzielina zwykle ma kolor bezbarwny ale zdarza się ze również brązowy, różowy, lub czerwony. Odejście czopu możesz zauważyć jako kłębki śluzu na bieliźnie lub tylko jako wilgotność pochwy.
Uwaga: odejściu czopu śluzowego może towarzyszyć plamienie. Jeśli pojawi się większe krwawienie lepiej skonsultować to z lekarzem lub położną. Od czasu kiedy czop śluzowy jest wydalany zrezygnuj z kontaktów seksualnych by uniknąć infekcji.
Pęknięcie pęcherza płodowego
Pod wpływem skurczów i otwierania szyjki pęcherz płodowy napina się i pęka. Wtedy właśnie odchodzą wody płodowe inaczej płyn owodniowy, w którym zanurzone jest dziecko.
To wyraźny znak, że czas jechać do szpitala. Nie musisz jednak panikować. Spokojnie zdążysz jeszcze wziąć prysznic, ubrać się i przemyśleć czy wszystko masz spakowane.
U jednych kobiet odejście wód jest bardzo charakterystycznych „chluśnięciem” u innych wody sączą się powoli. W wielu przypadkach wody nie pękają samoistnie, konieczne jest wtedy przebicie pęcherza przez położną w trakcie porodu.
Uwaga: może się zdarzyć, że pęknięcie pęcherza nastąpi na długo przed planowanym porodem. Istotne abyś umiała określić ich kolor –powinien być przejrzysty. Jeśli zauważysz, że wody mają zabarwienie zielonkawe zgłoś się na konsultację lekarską. Taki kolor może świadczyć o niedotlenieniu maluszka (dziecko oddaje smółkę, która zabarwia wody).
Biegunka
W dniu porodu na skutek działania prostaglandyn (związki wydzielane w pierwszej fazie porodu) możesz zauważyć luźniejsze stolce. Organizm oczyszcza jelito grube co ułatwia parcie w trakcie porodu.
Skurcze właściwe
Jak je odróżnić od skurczy treningowych? tak na prawdę nie sposób ich pomylić z niczym innym. Jeśli masz wątpliwości „czy to już” warto jeszcze poczekać z wyjazdem do szpitala. W zaciszu domowym, wspierana przez najbliższych łatwiej zniesiesz bóle pierwszej fazy porodu.
Jeśli skurcze staną się regularne i przybierają na sile-to już czas!
Skurcze porodowe | Skurcze przepowiadające |
---|---|
Występują w regularnych i coraz krótszych odstępach czasu(co 10, 8, 5 min) | Występują sporadycznie i nie układają się w żaden czytelny wzór |
Zazwyczaj rozpoczynają się w górnej części brzucha i promieniują na cały brzuch i dolną część pleców | Zazwyczaj koncentrują się na środku brzucha i w pachwinach |
Mają takie samo nasilenie bez względu na to, czy siedzisz, stoisz, czy chodzisz | Ustępują lub stają się rzadsze, kiedy położysz się lub zmienisz pozycję |
Na początku każdy trwa 15 – 30 sekund, a następnie stopniowo się wydłużają | Różnią się między sobą długością i intensywnością |
Instynktownie w dniu porodu ciężarne czują lekkie poddenerwowanie, apatię lub przypływ energii. Często zaczynają sprzątać całe mieszkanie, starają się zapiąć wszystkie sprawy na tzw. ostatni guzik. Ostrożnie jednak z porządkami, lepiej zostawić energię i siły na wyczerpujące chwile porodu.
Przeczytaj również Co zabrać ze sobą do porodu?
- Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
-
Notice: Undefined variable: imageCode in /frani.pl/public/themes/newfrani/modules/news/scripts/widgets/similar+images.phtml on line 14
Farbowanie włosów w ciąży
Zadbana mama to szczęśliwa mama. Jednak zdania lekarzy na temat farbowania włosów …
-
Notice: Undefined variable: imageCode in /frani.pl/public/themes/newfrani/modules/news/scripts/widgets/similar+images.phtml on line 14
Lot samolotem a ciąża
Pomimo że nie ma przeciwwskazań dla kobiet w ciąży, by podróżowały samolotem, to …
-
Notice: Undefined variable: imageCode in /frani.pl/public/themes/newfrani/modules/news/scripts/widgets/similar+images.phtml on line 14
Ciąża, dziecko, alkohol
Czy kobieta w ciąży może pić alkohol? Nie. Kobieta w ciąży nie powinna pić alkoholu …
Pokój dla dziecka
Wybór odpowiedniego pokoju dla dziecka niejednokrotnie przysparza problemów. Dotyczy …
Dieta w ciąży
Nieprawdą jest, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwie osoby – powinna jeść dla …