
Rady na upały – dopajać niemowlęta, czy też nie?
Ciepło, cieplej… i pojawiają się związane z tą gorącą porą roku pytania mam niemowląt, które pragną dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze.
Gdy za oknem skwar, a mieszkanie wcale nie daje tak potrzebnego nam ochłodzenia zmniejszamy liczbę noszonych ubrań a zwiększamy ilość wypijanych płynów, tak by ugasić pragnienie.
Zatroskane mamy niemowląt pewnie zastanawiają się, czy zapewniają dziecku w te upalne dni odpowiedni bilans płynów, czy ich pociecha nie jest czasem spragniona, czy mleko naturalne oraz modyfikowane zupełnie wystarczy?
Karmienie na żądane
Pragnienie niemowląt karmionych wyłącznie piersią jest całkowicie zaspakajane matczynym mlekiem. W okresie upałów mamy karmiące piersią same potrzebują większej ilości wypijanych płynów również gaszą swoje pragnienie różnymi płynami i przez to dostarczają swojemu dziecku jego odpowiednią ilość.
(Zobacz więcej w artykule „Dieta karmiącej mamy”)
Dziecko, któremu będzie bardzo się chciało pić na pewno zacznie płaczem, krzykiem domagać się orzeźwienia prosto z piersi – w upały może po prostu robić to częściej! Jeśli jednak spróbujesz zaproponować dziecku nieco wody – nic się nie stanie – zobaczysz jego reakcję i utwierdzisz się w tym, że naprawdę mleko naturalne gasi jego pragnienie.
Karmienie mieszanką
Przygotowywana dla dzieci mieszanka jest nieco gęstsza niż mleko matki dlatego niemowlęta wychowywane na mleku butelkowym mogą domagać się jeszcze innego płynu, szczególnie gdy jest ciepło (nie tylko na zewnątrz, ale np. gdy są zbyt ciepło ubrane).
Dzieciom karmionym butelką można podawać czystą wodę, około 120 ml na dobę, a w tym, czy na pewno potrzebuje więcej pić powinna pomóc obserwacja jego wypróżnień, twarde kupki na pewno będą świadczyły o tym, że trzeba malca dopajać.
Pamiętać należy o tym, że mieszanka dla dziecka powinna być przygotowana ściśle według przepisu, nie rozcieńczamy jej większą ilością wody, bo jest ciepło, ale podawajmy ją osobno między posiłkami.
Soczek czy herbatka?
Od kiedy dopajamy sokiem nasze dziecko?
- 6 – 7 miesiąc dla dzieci karmionych mlekiem matki
- 4 – 5 miesiąc dla maluchów „butelkowych”
Herbatki ziołowe, np. koperkowe i te z rumianku można podawać już od pierwszego miesiąca życia, zarówno dzieciom karmionym piersią jak i butelką.
Jaka woda dla niemowląt?
Czysta, bez dodatków, niegazowana, nieosłodzona, niskosodowa, butelkowa, ze specjalnym przeznaczeniem dla niemowląt. Podając taką masz pewność, że dajesz dziecku to, co najlepsze. Długo istniało przekonanie, aby dziecku podawać wodę osłodzoną glukozą – nie ma potrzeby przyzwyczajania dziecka do słodkich napojów, ukształtowane „na słodkie” upodobania smakowe malucha będą miało swoje reperkusje w przyszłości – organizm dziecka będzie domagał się cukru.
Gdy nie masz pod ręką wody butelkowej nic nie stanie się jeśli napoisz maluszka zwykłą woda przegotowaną i doprowadzoną do odpowiedniej temperatury.
Najlepsze soczki dla maluchów
Gdy zaczynać rozszerzać dietę malucha najwyższy czas na soczek:
- początkowo warto wybierać te jednoskładnikowe, by szybciej wykluczyć ewentualne składniki uczulające
- soczki warto rozcieńczać wodą
- klarowne i przecierowe – oba rodzaje nadają się dla ugaszenia pragnienia twojego dziecka, pamiętaj, że te przecierowe są wersją bardziej sycącą;
- soki produkowane specjalnie dla dzieci zawierają informację od kiedy można je podawać – to na pewno ułatwi wybór
- unikaj płynów z etykietą „napój” – niestety często ich skład daleki jest od tego, co zostało pokazane na opakowaniu, a owoce, z których jest „stworzony” bywają tylko i wyłącznie zachęcającym napisem
- soki dla dzieci po otwarciu należy przechowywać w lodówce i spożyć je w ciągu 48 godz.
- przed podaniem soku należy doprowadzić go do temperatury pokojowej
Mama soki przyrządza sama?
Nasze matki miały ograniczony dostęp do żywności specjalnie dedykowanej maluszkom, dlatego same tworzyły dziecku smakowite przekąski. Ty również najzdrowsze dla maluszka soczki owocowe możesz przyrządzić sama – np. z utartych jabłek i marchwi wyciskając sok – jest pyszny, świeży, bez konserwantów i od razu do wypicia (pamiętaj jednak, by sprawdzić pochodzenie warzyw i owoców, zalecamy – te z własnego ogródka).
Pewna jakość
„Środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego” zwracaj uwagę, czy taka informacja widnieje na produktach spożywczych (napojach, deserach) zakupionych dla twojego niemowlęcia.
Rozszerzamy dietę maluszka
- Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
Wymioty u dziecka
Wymioty nie są niczym przyjemnym – każdy z nas pewnie nie raz miał okazję się o tym …
Pierwsze objawy ciąży
Czy jesteś w ciąży? A skąd wiesz, że nie? Po czym poznać, że jesteś w ciąży? …
Pierwszy miesiąc
Rozwój fizyczny miesięcznego dziecka Wygląd dziecka zaraz po porodzie nie jest …
Teatr Małego Widza
Teatr z misją i pasją