
Ukąszenia i użądlenia. Jak chronić przed nimi dziecko i udzielać pierwszej pomocy?
Letnie obcowanie z naturą, zdrowe i pełné nowych przygód dla twojego maluszka niestety nie wyklucza wypadków. Otoczone naturą dziecko zdecydowanie częściej narażone zostaje na użądlenia, ukąszenia owadów jak i zwierząt.
Podpowiadamy, jakie środki bezpieczeństwa zachować, jak udzielić pierwszej pomocy wybierając się z dzieckiem na urlop czy pieszą wycieczkę nie tylko w leśné okolice.
Owady
Dotkliwe ukąszenia, często – bardzo niebezpieczne, obserwuje się po zaatakowaniu człowieka przez osy, pszczoły, szerszenie, komary, kuczmany i meszki.
Jad owadów, to mieszanina substancji silnie drażniących dlatego powoduje normalny, miejscowy odczyn zapalny. I choć zawsze ich ugryzienie powoduje bolesny i swędzący rumień, to wyjątkowo tragiczne w skutkach jest w przypadku małych alergików – może doprowadzić do niezwykle silnej reakcji uczuleniowej, czyli wstrząsu anafilaktycznego.
Pierwsza pomoc przy ukąszeniu owadów
- jeśli maluszka ugryzła pszczoła, osa, komar i pojawił się początkowo bolesny obrzęk można poradzić sobie z tym samemu – przemyć skórę Altacetem, okładając zaognione miejsce chłodnym kompresem, smarując maścią ze środkiem antyhistaminowym (np. Fenistil)
- pszczoła pozostawia wewnątrz ciała żądło, które należy usunąć trzymając pęsetą poniżej torebki z jadem, zapomnijmy o „odsysaniu” jadu własnymi ustami
- starszemu dziecku można podać do picia wapno, które ma właściwości odczulające
Udaj się do lekarza lub natychmiast wezwij pomoc, gdy:
- ugryzienia nastąpiło wewnątrz jamy ustnej (gardło, język) lub w głowę, szyję (w tych miejscach użądlenia są szczególnie niebezpieczne i mogą powodować niedrożność dróg oddechowych), zanim przyjedzie pogotowie powinno podać się do ssania kostkę lodu
- gdy dziecko zostało pokąszone przez cały rój owadów ( w organizmie dziecka wzrasta ilość zaaplikowanych toksyn)
- dziecko ma wysypkę, zawroty głowy, trudności w oddychaniu, traci przytomność
Lepiej zapobiegać więc… – profilaktyka
Dotkliwe użądlenia i ukąszenia mogą zepsuć nawet najbardziej skrupulatnie zaplanowany letni wypoczynek, dzikiej i nieposkromionej natury nie da się wychować i pouczyć, że ma się nie zbliżać do twojego malca, trzeba działać odwrotnie. Dlatego zawsze informuj twoje dziecko i sama również uważaj:
- gdy zbliża się do niego pszczoła, osa zadbaj, by dziecko nie reagowało zbyt gwałtownie wymachując rączkami, lepiej niech spokojnie odejdzie, poucz malca, iż atakują tylko rozwścieczone owady
- unikaj jaskrawych barw ubrań
- dobrze, by malec nie biegał boso, zbierające nektar kwiatowy pszczoły mogą zostać nastąpione i na pewno rozpoczną atak
- dzieci uwielbiają słodkie rzeczy, na piknik spacer zabiera się osłodzone napoje, lody, cukierki – to bardzo skuteczny wabik na osy i dlatego nie będziecie umieli się ich pozbyć jeśli nie oddalicie od siebie smakołyków lub jeśli nie będą szczelnie zamknięte (wycieraj dziecku zawsze ręce po zjedzeniu łakoci, zwracaj uwagę, czy do napoju maleństwa nie wpadła czasem pszczoła lub osa – właśnie w taki sposób dochodzi do najniebezpieczniejszych użądleń wewnątrz jamy ustnej!);
- dla niemowląt zakup moskitierę do wózka i czy fotelika;
- poszukaj w sklepach plastrów, nasączone specjalnym oléjkiem odstraszających, które można przykleić do brzegów wózka czy łóżeczka
A na uporczywe bzykanie…
Komary – te atakują najczęściej, noworodków nie powinno się jeszcze smarować repelentami, zwykle kremy przeciwko owadom poleca się dla dzieci od 12 miesiąca życia, takie środki są zwykle hipoalergiczne i o niskim skoncentrowaniu składnika odstraszającego. Najmniejszym zapewnij moskitierę albo zakup specjalną opaskę na ręce nasączoną oléjkami eterycznymi odstraszającymi owady.
Starszemu dziecku lepiej nie smaruj dłoni repelentem jeżeli jeszcze nie oduczyło się wkładania wszystkiego do buzi, lepiej spryskać nim ubranie. W pokoju dziecka można ustawić na parapecie doniczki z rosnąca w niej lawendą – uchroni to przed wlotem komarów i innych latających stworzeń, albo założyć specjalną siatkę.
Kleszcze – niebezpieczne pajęczaki
Ze starszym dzieckiem można wybrać się na pieszą wędrówkę w zalesione okolice, wydaje się, że tylko wtedy należy ustrzec dziecko przed ugryzieniem przez kleszcza. Otóż nie, kleszcze występują nawet w przydomowym ogrodzie, pomiędzy gęsto zasadzonymi tujami i innymi drzewkami ozdobnymi. Ich ukłucie jest zupełnie bezbolesne (wydzielina kleszczy ma właściwości znieczulające), nawet dorosły człowiek prędko nie zorientuje się, że „padł” jego ofiarą.
Gdyby działanie kleszcza kończyło się na wysysaniu krwi nie byłoby to aż tak straszne, jednak zainfekowana ślina stworzenia może powodować:
- boreliozę
- odkleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych
Dlatego po każdej, leśnej wędrówce obejrzyj, np. przy okazji wieczornej kąpieli, dokładnie ciało swojego dziecka, szczególnie zgięcia kolan, łokci, pachwiny, głowę.
Pierwsza pomoc
Kleszcza należy usunąć, najlepiej gdy zrobi to lekarz, można też samemu, pociągając zdecydowanym ruchem (bez okręcania) za podważoną wcześniej głowę kleszcza (nigdy nie za odwłok)
Przez najbliższe dni po usunięciu dokładnie obserwuj swoją pociechę – czy nie pojawił się na skórze rumień, gorączka i inny objawy rzekomo – przeziębieniowy, zgłoś się wtedy z dzieckiem do lekarza i zaznacz, co się stało kilka dni wcześniej.
Przed wycieczką do lasu:
- ubierz dziecko odpowiednio – wysokie buciki, długie spodnie, przewiewna bluzka z długim rękawkiem, czapka z daszkiem na głowę
- użyj repelentu do rozprowadzenia na ubraniu (wiele ze środków odstrasza także kleszcze)
Na plaży fajnie jest, ale…
Uwaga na niebezpieczne organizmy wodne
Zwykle plażowanie kojarzy nam się z mniejszą ilością dręczących owadów, korzystając z uroków kąpieli słonecznych i wodnych na plażach zagranicznych trzeba pamiętać o parzących:
- meduzach, koralach i morskich anemonach
- jeżowcach Ich parzydełka z jadem spełniające funkcję obronną powodują poparzenie miejsca bezpośredniego kontaktu, dlatego:
- unikaj wód w których może dojść do kontaktu z pływającą meduzą (często plaże takie mają swoje oznaczenia)
- w wodach gdzie występują jeżowce zapewnij dziecku odpowiednie obuwie, nastąpiony kolec jeżowce boleśnie uszkodzi skórę
Drodzy Rodzice, jeśli wasze dziecko „padło ofiarą” użądlenia, np. pszczoły – zachowajcie spokój, wystraszone dziecko nagłym bólem trzeba przede wszystkim uspokoić, upewnić się, co dokładnie jest przyczyną jego bólu i wtedy dopiero zacząć działać przykładając zimny kompres. Początkowy ostry ból powinien zmniejszać się z każdą minutą.
Skaleczenia, rany, otarcia
- Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
Wymioty u dziecka
Wymioty nie są niczym przyjemnym – każdy z nas pewnie nie raz miał okazję się o tym …
Pierwsze objawy ciąży
Czy jesteś w ciąży? A skąd wiesz, że nie? Po czym poznać, że jesteś w ciąży? …
Pierwszy miesiąc
Rozwój fizyczny miesięcznego dziecka Wygląd dziecka zaraz po porodzie nie jest …
Teatr Małego Widza
Teatr z misją i pasją